ARANYSZALAG SOROZAT – KECSKESAJTOS MÁRTOGATÓS NAAN KENYÉRREL, LIMONÁDÉVAL
Elérkezett az idő, hogy egy kis időre búcsút vegyek az Aranyszalagos sorozattól. Kicsivel több, mint két hónappal ezelőtt indítottam el, a keleméri bárányborda receptjével. A célom a sorozattal az volt, hogy népszerűsítsem ezeket a minőségi alapanyagokat “háziasszony” szinten, úgy, hogy bemutatom a termékeket és azok beszerzési lehetőségeit, valamint elkészítek egy vagy két ételt mindegyik alapanyagból. Én nagyon élveztem és sokat is tanultam belőle. A közeljövőben szeretném a tapasztalataimat és a hasznos információkat majd egy külön bejegyzésben összefoglalni. A kimaradt három alapanyagról, a Zselicvad vadhúsáról, a Baumgartner szőke mangalicáról és a bezdáni fűszerpaprikáról, a terveim szerint ősszel fogok írni.
Elöljáróban csak annyit, hogy a legnagyobb nehézséget az alapanyagok beszerzése jelentette a legtöbb esetben. (Ahogy ezt már jeleztem a sorozat indító bejegyzésemben is. Nem volt ez másként a Molnár János féle kecskesajtok esetében sem….
Molnár János féle kecskesajt
Molnár János 2013-ban kapta meg a Magyar Gasztronómiai Egyesület Aranyszalag Minőségi Tanúsítványát az általa előállított kecskesajtokért. Az interneten pár cikk jelent meg róla, amelyekből megtudhatjuk, hogy filmgyári alkalmazottból, színikritikusból lett kecskesajt készítő a rendszerváltás körüli időszakban, egy barátja biztatására. A feleségével az Őrségbe, Kozmadombjára költöztek, ahol egyelőre alkalmazott nélkül dolgoznak, és bár kecskesajtjukra egyre nagyobb az igény, fokozatosan szeretnének fejlődni olyan mértékben, amelyet a saját munkájukkal elbírnak. Termékeikről, azok beszerzési forrásairól nagyon kevés információ áll rendelkezésre. Mivel találtam egy telefonszámot az interneten, felhívtam és sikerült beszélnem vele. Elmondta, hogy a minőségi éttermek mellett melyik boltokba szállít kecskesajtokat:
- A Sajtos, Fény utcai piac
- Fromage, Pozsonyi út 7.
- Delizia, Hegyvidék Bevásárló központ
- Hecserli, Szerb u. 15.
A szállítást általában tíz naponként végzi, szerdánként és szombatonként. Én a Fény utcai piacon jártam. Sajtjai gúla vagy korong alakúak és egy vékony faszenes, vagy valamilyen fűszernövényes burokkal vannak bevonva. A Sajtosnál faszenes nagygúlát, rozmaringos nagygúlát és zöldfűszeres kis kockákat vásároltam. Mindegyik nagyon finom. A natúr, lágyabb sajtot kellemesen, finoman kiegészíti a rajta lévő burok. Tulajdonképpen el is gondolkoztam azon, hogy az Aranyszalag sorozatban készítsek-e bármit is ezekből a kecskesajtokból, hiszen ezek önmagukban is nagyon finomak. Aztán végül úgy döntöttem, hogy olyasvalamit állítok össze, amely teljes mértékben megtartja a kecskesajt eredti ízét, csak más formát adok neki. Így lett a faszenes gúlából sajtkrém és tejföl hozzáadásával kecskesajtos mártogatós. Naan kenyeret sütöttem hozzá, amire aztán a gyerekek is szívesen kenték a krémet. (Ők azok, akik eredeti formájában lehet, hogy meg se kóstolják a kecskesajtot.) Zöldségeket (sárgarépát, angol zellert) is kiválóan lehet mártogatni bele. És hogy legyen egy komplett, könnyű nyári vacsora menünk, készítettem még a kecskesajtos mártogatóshoz és a naan kenyérhez limonádét is.
[su_spoiler title=”Tudásmorzsa: Naan kenyér” open=”yes” style=”fancy” icon=”plus-circle” anchor=”Csokoládé”]A naan más indiai kenyérféléktől eltérően kelt tésztából készül és az egyik fő összetevője a joghurt. A könnycsepp/levél formájú kenyér belseje könnyű és levegős, a kérge pedig ropogós. Hagyományosan egy földbe süllyesztett agyagkemencében, a tandoorban sütik ki.[/su_spoiler]
- 10 dkg faszenes kecskesajt gúla
- 3 dkg krémsajt
- 2 evőkanál tejföl
- A hozzávalókat elektromos habverő segítségével alaposan összekeverem és tálalás előtt 10 perccel kiveszem a hűtőszekrényből, hogy könnyebben kenhető legyen.
- 22,5 dkg liszt
- Fél kávéskanál só
- 1,5 dkg élesztő
- 4 evőkanál langyos tej
- 1 evőkanál napraforgó étolaj
- 2 evőkanál natúr joghurt
- 1 tojás
- Egy kisebb tálban krémesre keverem az élesztőt a langyos tejben, majd 15 percre félreteszem.
- A lisztet összekeverem a sóval, majd hozzáadom az élesztős masszát, az étolajat, a joghurtot és a tojást.
- Kézzel vagy géppel addig gyúrom, amíg a tészta egyenletes és rugalmas nem lesz. Letakarom beolajozott frissentartó fóliával és meleg helyen addig kelesztem, amíg duplájára nem nő.
- Három egyenlő részre osztom, cipót formázok belőlük és mindegyiket egy kb. 25 cm hosszú és 13 cm széles könnycsepp alakú lepénnyé nyújtom ki.
- A kenyereket 250 °C-ra előmelegített, grill funkcióra állított sütőbe helyezem és mindkét oldalukat 3-4 perc alatt készre sütöm.
- 5 evőkanál cukor
- 1,25 dl + 1,5 l víz
- 7 db citrom facsart és leszűrt leve
- 1 db citrom felkarikázva
- Menta
- A cukorból és a 1,25 dl vízből szirupot főzök, majd a hűtőszekrényben hagyom kihűlni. (A szirup egy hétig eltartható a hűtőszekrényben.)
- A szirupot felöntöm 1,5 l vízzel és beleöntem a citromlevelet.
- Citromkarikákkal és mentalevéllel együtt tálalom. Aki szeretné, jégkockát is rakhat bele.
Recent Comments