“Ha az ünnep elérkezik, akkor ünnepelj egészen…….Az ünnep a különbözés.” – írja Márai Sándor az ünnepről a Füveskönyvben. Ez az idézet motoszkált a fejemben, amikor a Mézes krémesről szóló bejegyzésre készültem.
Tavaly karácsony tájékán, az ünnephez közeledve, el kezdtem gondolkodni azon, hogy milyen süteményt süssek az elmaradhatatlan mákos guba mellé. Elővettem nagymamám megkopott szakácskönyvét, lapozgattam, keresgéltem a külön lapra írt receptjei között és egyszercsak beleakadtam a mézes krémesbe. Nagymamám mindig ezt készítette az ünnepi családi összejövetelekre; névnapokra, karácsonyra, húsvétra. Az egyik kedvencem volt. El is határoztam, hogy én ezt bizony megsütöm karácsonyra. A recept nem tűnt bonyolultnak és a hozzávalók között sem volt semmi különleges. Liszt, zsír, tej, méz, tojás, cukor, vaj, gríz, lekvár. Csupa olyan hozzávaló, amely egy régi, paraszti konyhában mind megtalálható volt. És ahogy elkezdtem sütni, ahogy a kinyújtott tésztalapokat külön-külön a tepsi aljára simítva betettem a sütőbe, megértettem, hogy a mézes krémes az egyszerűsége ellenére mégis miért lett ünnnepi sütemény. Mert az egyszerű, mondhatnám, hogy hétköznapi hozzávalókat úgy használja fel, hogy a végeredmény egy harmonikus ízhatású, rétegezett sütemény lesz. Mert idő kell az elkészítéséhez, a négy tortalap megsütéséhez, a sütemény megtöltéséhez és pihentetéséhez. Ezt nem lehet csak úgy ripsz-ropsz összedobni, ennek meg kell adni a módját. Mert az ünnep lényege, a különbözés a hétköznapoktól.
Technikai tudnivalók a mézes krémesről
Röviden, a mézes krémes készítéséhez négy mézes lapot kell sütni, amelyeket rétegezve megtöltünk egy vajas tejbegrízes krémmel, barack lekvárral, majd megint vajas tejbegrízes krémmel. A legfelső lapot beborítjuk csokimázzal, majd lehetőség szerint egy éjszakára hűtőbe tesszük, hogy a mézes lapok megpuhuljanak és a máz megszilárduljon. Ez a csokimáz az, amelynek elkészítéséhez különlegesebb hozzávalók szükségesek, legalábbis egy régi, paraszti konyha szempontjából. Valahogy az az érzésem, hogy eredetileg a mézes krémes csokimáz nélkül készült, az már a modern konyha terméke. Nem tudom, mindenesetre nagyon finom így.
Általában akácmézet használok a tésztalapok elkészítéséhez, viszont az Aranyszalagos sorozat miatt kipróbáltam a galagonyamézet. Mind a kettővel nagyon jó. Az akácméznek “mézesebb” az íze, de a galagonyaméz jellegzetes aromája is jól felfedezhető a tésztában.
[su_spoiler title=”Tudásmorzsa: Méz” open=”yes” style=”fancy” icon=”plus-circle” anchor=”Csokoládé”]A méz olyan édes, ehető anyag, amelyet a méhek virágnektárból vagy mézharmatból (a növényi nedvekkel táplálkozó rovarok váladékából) állítanak elő saját anyagaik hozzáadásával, a kaptárukban raktároznak és lépekben érlelnek. Nevét akkor kaphatja arról a növényről, amelyről a méhek begyűjtötték, ha lényegében egy növényről származik. A mézet már az őskorban és az ókorban is ismérték. Az ókorban az istenek eledelének tartották. A középkorban ételként és gyógyírként is funkcionált. Magyarország területén már a honfoglalás előtti időkben is foglalkoztak méhészettel az itt élő népcsoportok. Mai ismereteink alapján a méz közel 70 féle gyógy-, és fiziológiai hatással bír. Gazdag C- és D-vitaminban, folsavban és nikotin savban. Antibiotikus sajátossága a magas enzimtartalmának köszönhető. Kalória tartalma magasabbb a cukorénál. Az emberi szervezet a mézben található cukrokat tökéletesen feldolgozza. Manapság a mézet felhasználják a gasztronómiában és gyógyászati célokra is.[/su_spoiler]
Brunner méhészet
A Brunner méhészet galagonya méze 2013-ban kapta meg a Magyar Gasztronómiai Egyesület Aranyszalag Minőségi Tanúsítványát. A méhészet Budán, Pesthidegkúton működik 1984 óta. 400 méhcsaláddal dolgoznak. A budai tájegység domborzati viszonyai miatt kialakult változatos növényvilág ízvilága megjelenik a méhészet mézkínálatában. Ezek közül az egyik a galagonyaméz, amely jellegzetesen egyedi aromájú, szív és érrendszer erősítő méz. Keringési zavar, vagy infarktus után kimondottan ajánlott.
- Tészta
- 15 dkg cukor
- 6 dkg zsír
- 5 evőkanál tej
- 2 evőkanál méz
- 45 dkg liszt
- 1 db tojás
- 1 kiskanál szódabikarbóna
- Kevés vaj a tepsi vajazásához
- Krém
- 25 dkg porcukor
- 20 dkg vaj
- 3 dl tej
- 3 evőkanál gríz
- 1 cs. vaníliáscukor
- 1 citrom reszelt héja
- 20 dkg barack lekvár
- Kevés rum vagy rumaroma
- Csokimáz
- 2 dkg cukrozatlan kakaópor
- 10 dkg cukor
- 4 evőkanál víz
- 3 dkg vaj
- A cukrot, a zsírt a meleg tejben elkeverem, majd hozzáadom a mézet is és felforralom.
- Hűlni hagyom és közben elkészítem a grízes krémet, lsd. lent.
- Miután kihűlt a massza hozzáadom a lisztet, tojást és a szódabikarbónát.
- A tésztát jól összedagasztom és négy részre osztom. (Egy tésztadarab kb.19,4 dkg.)
- A tésztakupacokat darabonként vékonyra kinyújtom, majd egy 21cmx29cm-es tepsi hátulját bevajazom, ráfektetem a tésztát és 180 °C -os sütőben kb. 7 perc alatt készre sütöm.
- A tésztalapokat hagyom kihűlni.
- A tejben megfőzöm a grízt.
- A porcukrot jól összekeverem a vajjal, majd a tejbegrízhez adom.
- Jól elkeverem, hozzáadom a vaníliás cukrot és a reszelt citromjéjat és a krémet beteszem a hűtőbe, amíg a tésztalapok készülnek, lsd. fent.
- A kakaót és a cukrot a vízben elkeverem és felforralom.
- Leveszem a tűzről és pár perc után hozzákeverem a vajat is.
- Egy lapot meglocsolok rummal (én egy konyhai ecsettel vittem fel a rumot).
- A grízes krém felét eloszlatom rajta.
- Ráteszem a másik lapot, meglocsolom rummal, majd egyenletesen rákenem a lekvárt.
- Ráteszem a harmadik lapot, meglocsolom rummal majd elkenem rajta a grízes krém másik felét.
- Ráteszem a negyedik lapot, ráöntöm a csokimázat és elsimítom rajta, hogy egyenletes legyen.
- Az összállított sütit egy éjszakára a hűtőbe teszem.