Az én kemencém

Almás pite

Almás pite - tálaláskor megszóróm porcukorral

Almás pite – tálaláskor megszóróm porcukorral

Az ősz és az almás pite verhetetlen páros. Süssünk belőle minél gyakrabban!

Gyanítom, minden családban akad egy példány a Váncza-féle, piros fedeles süteményeskönyvből. Nagymamámnak is volt egy, amelyből gyakran sütött. Ebben a könyvben gyűjtögette azokat a sütőporos és vaníliás cukros kis papírzacskókat, amelyek hátoldalán olyan recept volt, amely megtetszett neki. Az almás pitét is a könyv alapján sütötte. Ma már a könyvet anyukám őrzi és ő is ez alapján készíti az almás pitét. Amikor hozzánk készülnek, kisfiam, évszakra való tekintet nélkül, mindig almás pitét rendel tőle. Ezek után lehet más választásom nekem is, minthogy a Váncza-féle könyvből süssem az almáspitét?

Almás pite – nagymamám Váncza féle receptkönyvéből

Én sokáig azt gondoltam, hogy Váncza József cukrász volt. Amikor beszereztem a A mi süteményeskönyvünk “modern” kiadását, akkor tudtam meg, hogy valójában gyógyszerészként dolgozott. Ebben akkor nem volt semmi furcsaság. A XX. század első évtizedeiben a gyógyszerészet szolgálta ki az olyan kémiai tudományokat igénylő iparágakat mint pl. a fényképészet, a festékgyártás, a kozmetikai ipar vagy az élelmiszeripar. A gyógyszerészek rendelkeztek azokkal a magas szintű vegyészeti és technológiai ismeretekkel, amelyek szükségesek voltak a fent felsorolt területek fejlesztési és gyártási folyamataihoz.

Ifj. Váncza József, apja hivatását követve, 1922-ben szerzett gyógyszerész diplomát. Akkor már ismertek voltak a háziasszonyok körében a német Oetker cég termékei, köztük a sütőpor is. Váncza József 1925-ben jött ki a saját fejlesztésű recept alapján készült sütőporával, amely a hatékony marketing munkának köszönhetően pár év alatt meghódította a magyar konyhákat. “Haladjon Ön is a korral, süssön Váncza sütőporral!”- mondta a korabeli reklámszlogen. Váncza József jó marketing érzékét dícséri az is, hogy felismerte a szakácskönyvekben rejlő reklám lehetőséget, és az Oetker céghez hasonlóan külön süteményeskönyvet jelentetett meg, amelyben nagyon sok édes és sós sütemény recept szerepel, amelyeknél a hozzávalók között természetesen mindig meg van említve egy Váncza termék, általában sütőpor vagy vaníliás cukor. Az én 2010-es kiadású példányom előszava szerint Váncza József egy gyógyszerész alaposságával állította össze a recepteket és utána mindegyiket ki is próbálta. A könyv különlegességei közé tartozik az is, hogy a recepteket Váncza József saját kezőleg illusztrálta. A süteményeskönyv nagyon népszerű volt, a cég története alatt 14 kiadásban jelent meg.

[su_spoiler title=”Tudásmorzsa: Sütési segédanyagok – sütőpor, szódabikarbóna, szalakáli” open=”yes” style=”fancy” icon=”plus-circle” anchor=”Bulgur”]Mind a három segédanyag a tésztákat könnyeddé, levegőssé teszi.

Szódabikarbóna: Nátrium-hidrogén-karbonát (NaHCO3). Jellemzője, hogy savas közegben, hő hatására szén-dioxidot kezd el termelni, és az így létrejövő légbuborékok azok, amelyek megemelik a tésztát.

Sütőpor: A sütőpor fő alkotórésze a szódabikarbóna és azon kívül egyéb olyan segédanyagokat is tartalmaz, amelyek szabályozzák a szódabikarbóna működését.

Szalakáli: Ammónium-bikarbonát (NH4HCO3). Sütés közben nem csak széndioxid keletkezik belőle hanem ammónia is. Mivel ez a kissé kellemetlen szag képes a süteményekben is megmaradni, ezért csak vékony tésztájú süteményekhez, tésztalapokhoz szokás használni.[/su_spoiler]

Almástorta – a kitűnő ebédsütemény

Bár a receptek között szerepel egy Ünnepi almás pite leírása is, a családban az Almás torta néven szereplő receptet sütjük almás piteként. Két tésztaréteg közé kerül a töltelék, amelyet én a recepttől kissé eltérve úgy készítek, hogy az almát lereszelem, hozzáadom a citromlét és a barna cukrot és kevergetve addig párolom, míg a lé nagy része elpárolog. Utána hozzáadok egy kevés darált diót, amelyet előtte száraz serpenyőben megpirítottam. Azért keverem hozzá a diót, hogy a töltelék ne áztassa el a tésztát. Tálaláskor megszórom porcukorral és akár egy gombóc vanília fagyit is kínálhatunk egy szelet mellé.

Almás pite – nagymamám kézzel hímzett terítőjén (B.K. monogrammal )

Almás pite
Author: azenkemencem.com
Prep time:
Cook time:
Total time:
4-6 személy részére
Ingredients
  • Tésztához
  • 35 dkg liszt
  • 1 csomag sütőpor (12 g)
  • 18 dkg vaj
  • 2 egész tojás
  • 15 dkg cukor
  • Töltelékhez
  • Kb. 1 kg alma hámozva, kicsumázva
  • 10 dkg barna cukor
  • Fél citrom leve
  • 5+2 dkg dió
  • 1 kávéskanál fahéj
Instructions
  1. A diót száraz serpenyőben megpirítom és félreteszem hűlni. Miután kihűlt, ledarálom.
  2. Ellkészítem a tölteléket. Az almát meghámozom, kicsumázom, majd egy nagyobb lyukú reszelőm lereszelem.
  3. Hozzáadom a citromlevet és a barna cukrot, és kevergetve addig párolom, amíg levének nagy része el nem párolog. Félreteszem hűlni.
  4. Hozzáadom az 5 dkg darált diót és jól elkeverem.
  5. Miközben a töltelék hűl, összeállítom a tésztát is.
  6. A lisztben jól elkeverem a sütőport, majd a vajjal, a tojásokkal és a cukorral alaposan összedolgozom.
  7. A tésztát két részre osztom (egyenként kb. 40 dkg) és először az egyik részt lisztezett deszkán tepsi méretűre nyújtom (23×31 cm).
  8. Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezem, megszórom 1 dkg darált dióval és egyenletesen elosztom rajta a tölteléket és megszórom a maradék 1 dkg darált dióval.
  9. Ezután a másik tészta részt is tepsi méretűre nyújtom, majd a töltelék tetejére helyezem és a széleit eligazítom.
  10. A tésztát villával több helyen megszurkálom, majd a 180 fokra előmelegített sütőben kb. 30 perc alatt készre sütöm.
  11. Miután kihűlt egyenlő darabokra szeletelem és porcukorral meghintve tálalom.
3.4.3177

 

 

Exit mobile version