Az én kemencém

Aranyszalagos recept sorozat

Aranyszalagos recept sorozat

Aranyszalagos recept sorozat

Ezen a héten egy sorozatot szeretnék elindítani a blogon az Aranyszalag Minőségi Tanúsítvánnyal rendelkező termékekről.  Ezt a címet a Magyar Gasztronómiai Egyesület alapította és olyan hazai termékeknek ítélik oda évente, amelyek minőségben elérik a világszínvonalat.

Aranyszalag minőségi tanúsítvány

A Magyar Gasztronómiai Egyesület  2004-ben alakult azzal az általánosan megfogalmazott céllal, hogy étkezési kultúránkat talpraállítsa. Ez konkrétabban azt jelenti, hogy az Egyesület támogatja a minőségi piacok és éttermek megjelenését. Ennek érdekében segíti a Gault&Millau étteremkalauz megjelenését, a szakképzés megújítását, szakácsversenyeket indít, amelyeknek révén idén már másodszor vettünk részt a Bocus d’Or lyoni döntőjében.
Ennek a törekvésnek része a hiteles minőségi tanúsítvány meghonosítása is. Az Aranyszalagot az ország élvonalbeli konyhafőnökei és független szakemberek bevonásával ítéli oda az Egyesület.

Az eddigi díjazottak

2014

Balogh Nagy Erzsébet: keleméri Île de France-bárány
Baumgartner Antal: tisztavérű szőke mangalica

2013

Tetrabbit: szabadtartású „relax” nyúl
Zselicvad: prémium jelzésű „extra” vadhús
MasterGood: szabadtartású „tanyasi” csirke
Brunner méhészet: galagonyaméz
Molnár János: kecskesajtok
Parajdi étkezési só
Rózsavölgyi Csokoládé: madagaszkári Trinitario (72%) és Trincheras (70%)
Kiss család: bezdáni fűszerpaprika
Tarpa Kft.: Szatmári szilvalekvár

A blogon a fenti termékekből készült ételeket teszek közzé, írok a beszerzési forrásokról és az eddig megszokottak szerint kicsit körbejárom az adott témát. Egyes temékekből egy, másokból több kedvenc recept fog szerepelni. Tisztában vagyok vele, hogy az Aranyszalagos termékeken kívűl is léteznek minőségi alapanyagok, én most ezzel a konkrét listával akartam dolgozni. A sorozat elkezdése előtt annyi tapasztalatot azért szeretnék megosztani, hogy a legnehezebb feladatom a termékek beszerzésével volt. Viszonlyag sok időt töltöttem az internetes keresgéléssel, hogy hol kaphatók a termékek, és legtöbbször kiderült, hogy csak egy-két helyen. Telefonálás, hogy ugye biztos van, ne menjek hiába és olyan is volt, hogy külön rendelésre hoztak nekem. Elgondolkodtam, hogy mi lehet ennek az oka. Szerintem egyrészt az, hogy az eddigi törekvések ellenére a minőségi alapanyagok még mindig nem kapnak elég publicitást, másrészt pedig, és ez inkább nagyobb súllyal esik a latba, a kereslet továbbra is alacsony a minőségi termékek iránt és ennek nem feltétlenül anyagi okai vannak. Tökéletesen egyetértek a Magyar Gasztronómia Egyesület hitvallását tartalmazó, 2007-ben kiadott  Kulináris Charta-ban megfogalmazottakkal, miszerint:
[su_quote cite=”Kulináris Charta” url=”http://www.gaultmillau.hu/kulinaris-charta”]Az étkezési kultúra az ország civilizáltságának és általános kultúrájának egyik legfontosabb fokmérője.[/su_quote]
Remélem, a szerény eszközeimmel valamit azért én is tenni tudok a minőségi gasztronómiáért….

Exit mobile version