Az én kemencém

Bajai halászlé házi készítésű tésztával

Bajai halászlé - tésztával és ikrával tálalva és egy kis kadarka

Bajai halászlé – tésztával és ikrával tálalva és egy kis kadarka

Bajai halászlét nagyon egyszerű készíteni. Nem kell hozzás más, mint jó minőségű alapanyagok, az arányok betartása és lelkesedés, amellyel főzzük.
Előrebocsátom, ez egy lokálpatrióta bejegyzés. Tükröződik benne a bajai halászlé iránti örökérvényű és megbonthatatlan elköteleződésem, elfogadva és tiszteletben tartva mások hasonló érzéseit is.
Bajai vagyok. Ott töltöttem a gyerekkoromat. Habár éveim számát nézve már több időt éltem Baján kívül, mint ott, szüleim és rokonaim nagyrésze jelenleg is Baján él, így továbbra is szoros a kapcsolatom a várossal.

[su_spoiler title=”TUDÁSMORZSÁK: BAJA” style=”fancy” icon=”plus-circle”]Baja – német nevén Frankenstadt – Bács-Kiskun megye déli részén, a Duna bal partján fekvő kisváros. A megye második legnagyobb városa. Határa átnyúlik a Dunántúlra, érintkezik Tolna megyével és magában foglalja a Gemenci Tájvédelmi Körzet egy részét. I. Lipót császár 1696. december 24-én szabadalmas kamarai mezővárossá nyilvánította Baját. (A dátummal, Ádám-Éva napjával magyarázható Baja címere, mely az első emberpárt ábrázolja a paradicsomi almafa alatt.) Természeti környezete, a város alá hajló Duna-ág rendkívül vonzóvá teszi Baját. Központi tere, a Szentháromság tér, melyet a magyarországi Szent Márk térként tartanak számon. Három oldalról beépített, egy nyitott oldala pedig a Sugovicára néz. A Sugovica (más néven Kamarás-Duna) a Duna bal oldali mellékága, amelynek keleti partján Baja belvárosa, nyugati partján pedig a kedvelt üdülőterület, a Petőfi-sziget fekszik; a kettőt híd köti össze. [/su_spoiler]

Gyerekkoromban nekem teljesen természetes volt, hogy majdnem minden szombaton halászlét ebédeltünk tésztával, a halat pedig vagy a halboltban vásároltuk meg, vagy pedig valamelyik rokonom frissen fogta a Dunában.

Nyugi Papa – ekkora volt a harcsa … , Baja , 1978 április 30

Apai nagyapám nagy horgász volt. Emlékszem, ha kedve tartotta, felült piros színű Babetta motorjára, hátára vette a horgászbotot és a hálót, és lemotorozott horgászni a Dunán lévő ladikjához. Beetetett helyei voltak. Ha jó kapása volt, és sok hallal jött haza, bármikor összehívta a családot (három fiát és a gyerekeit) és főzött egy jó halat (ahogy arrafelé mondják), nagyanyám meg gyúrt hozzá tésztát. Szerettem ezeket a spontán délutánokat, szerettem nézni a tüzet, ahogy a bográcsban fő a halászlé, jó volt együtt lenni az unokatestvérekkel.

És ez az, amit egy jó bajai halászlé tud. A maga egyszerűségével rövid idő alatt társaságot kovácsol, hogy aztán a halászlét főzve a tűz mellett, majd azt elfogyasztva az asztal mellett egy jót beszélgethessünk.

Talán ezért is nagy siker az 1996. óta évenként megrendezésre kerülő Bajai Halfőző fesztivál, minden év júliusának második szombatján, amikor a városközpontjában lévő Szentháromság téren és annak környékén, a kijelölt főzőhelyeken főzik a családok a halászlét. Rengeteg ember gyűlik ilyenkor össze, különös hangulata van ilyenkor a városnak, amikor a füsttől szinte nem látva végigsétálunk a főtéren.

[su_spoiler title=”TUDÁSMORZSÁK: BAJAI HALFŐZŐ FESZTIVÁL” style=”fancy” icon=”plus-circle”]A Halfőző Fesztivált először 1996-ban, a várossá nyilvánítás 300. évfordulóján rendezték meg. Akkor a 300 éves városban 300 bogrács halászlét főztek. Azóta minden évben, július második szombatján megrendezésre kerül ez a népünnepély. Mára már közel 2000 bográcsban fő a halászlé a Szentháromság téren és annak környékén. A fesztivál négynapos programsorozattá nőtte ki magát, mely több tízezer embert vonz. Egy fesztivál alkalmával több mint húszezer adag bajai halászlé készül. Ehhez mintegy 14 tonna halra, 12 mázsa vöröshagymára, közel 600 kiló őrölt pirospaprikára, 14 ezer liter vízre és 12 mázsa halászlétésztára van szükség. A Halfőző Fesztivált a Guiness rekordok könyve is jegyzi.[/su_spoiler]

Manapság sokféleképpen készítenek halászlét. Ezek közül a bajai őrzi leginkább az eredeti elkészítési hagyományokat, ahogy régen a halászok is készítették. Bográcsba beletenni a halat és a hagymát, felönteni vízzel, majd paprikázni. Ahogy Váncsa István is írja: A „halászlé” szónak definit jelentése van, paprikás hallé, benne jó sok hal, sőt esetleg haltej és ikra. Rézi néni 1876-ban kiadott Szegedi Szakácskönyvében is egy ehhez hasonló elkészítési mód szerepel a Halpaprikás szegediesen címszó alatt.

Házi készítésű halászlé tészta

A bajai halászlé különlegessége még, hogy a lét tésztával eszik. Ennek az is lehet az oka, hogy a halászlé összetett és erőteljes íze mellett a tészta a maga közömbös ízével, kontrasztként tud szolgálni (Erdei Ferenc nyomán).

A bajai halászlét nagyon egyszerű elkészíteni. Titka a jó minőségű alapanyagokban és az arányokban rejlik. Ja, és kell hozzá még egy elengedhetetlen hozzávaló: a lelkesedés, amellyel főzzük.

Nézzük a hozzávalókat és az arányokat!

5 főre, 2,5 kg hal, 2 közepes fej vöröshagyma, 2 púpozott evőkanál paprika és 3 liter víz szükséges.

Hal
A bajai halászlé általában pontyból készül. Amennyiben vegyes halból készítik, akkor is a legnagyobb részt a pontynak kell képviselnie. Egy lehetséges elkészítési mód a 70% ponty, 20% harcsa és 10% csuka összetétel. A harcsában kevés szálka van, így akik kevésbé gyakorlottak a hal fogyasztásában, azok is bátran próbálkozhatnak vele. A csukával érdemes vigyázni, mert a kissé “vad” íze esetleg sokak számára szokatlan lehet.

Paprika
A hal mellett ez a másik legfontosabb hozzávalója a halászlének. Kizárólag házi készítésű paprikát érdemes használni a főzéshez. Én évek óta Gyuszi nagybátyámtól szerzem be az éves paprika szükségletünket. Ő maga nem termel paprikát, azt háztáji termelőktől vásárolja meg a piacon, és házilag, nagy gondossággal dolgozza fel. Kis mennyiségben, rendelésre dolgozik, így biztosítva a kiváló minőséget.

Hogyan főzzük?

Amennyiben mód van rá, akkor szabadtűzön, bográcsban főzzük a halászlevet. Úgy az igazi. A szabadtűzön való elkészítés ad egy plusz, “füstös” ízt a lének. A legjobb fa a tűzrakáshoz a vízparton szedett, száraz uszadékfa, amelyet Pisti nagybátyám szokott nekünk gyűjteni a Duna parton. Amennyiben nincs ilyen fánk, akkor a megfelelő méretűre vágott akác-, bükk- és tölgyfa is megfelel.

A fával fűtött bográcsban készül az igazi bajai halászlé !

Bográcsnak az alul lapos, felfelé szűkülő, ún. balkán bogrács a legmegfelelőbb.

Elképzelhető, hogy nem rendelkezünk szabdtűzön való főzési lehetőséggel és/vagy bográccsal. Ekkor sem kell lemondanunk a bajai halászlé főzésről, mert amennyiben betartjuk a hozzávalókra és az arányokra vonatkozó szabályokat, finom halászlé készíthető a következő módokon is: bográcsban, szabadban, gázégővel; tűzhelyen, bográcsban vagy tűzhelyen, lábasban is.

Még egy fontos szabálya van a főzésnek: lehetőség szerint férfiember végezze. Halászlé esetében a nők feladata a halászlé tészta készítése (de természetesen azért nem árt, ha ők is tisztában vannak az elkészítési móddal.)

Bajai halászlé bográcsban – végig lobogjon a halászlé !

Tálalás

A bejegyzés elején írtam, hogy a bajai halászlét tésztával tálalják. Baján és környékén lehet vásárolni speciális halászlé tésztát, amely leginkább a gyufatésztához hasonlít. Tálaláskor egy mély tányérba először tésztát szednek, majd erre merik a levet. A halszeleteket általában a leves után fogyasztják. A maradék levet a halszeletekre öntve pedig másnapra halkocsonyát készítenek.

Maledictus piscis in tertia aqua – kadarka dukál a halhoz !

A halászléhez vörösbort illik fogyasztani. A régi latin mondás szerint: “Maledictus piscis in tertia aqua”, vagyis “Átkozott a hal a harmadik vízben”. Az első víz, amelyben a hal élt, a második, amelyben megfőzték, a harmadik az lenne, amit iszunk hozzá.

A vörösborok közül is a nem túl nehéz, karakteres ízű Kadarka az, amely a legjobban illik a halászléhez. Én a szekszárdi borvidékről származó kadarkákat ajánlom. A legutóbbi halászléhez a Vida pincészet borát kóstoltuk. Tökéletes választás volt!

Mi étteremben nem eszünk klasszikus halászlevet (ahogy általában a bajaiak sem).

Pár hónapja kivételt tettünk, és budapesti barátainkkal meglátogattuk az érsekcsanádi Rév Csárdát, ahol a magyarországi vendéglátóhelyek közül, itt főzik a legjobb halászlevet a Gault & Millau étteremkalauz szerint. A Csárda 2014-ben megkapta a Gault & Millau Kulináris örökség díját a klasszikus halászos halászlé megmentéséért. Kizárólag frissen főzött halászlevelet tesznek az asztalra, így vagy előre be kell jelentkeznni vagy várni kell 45-50 percet a lé elkészüléséig. Mi vegyes halászlevelet rendeltünk és nem csalódtunk, tényleg nagyon finom volt, visszaköszöntek benne az otthoni ízek.

Számunkra az volt a legnagyobb elismerés, mikor budapesti barátaink megjegyezték, hogy nagyon finom, de ilyet szoktunk nálatok is enni!

Bajai halászlé tésztával

Bajai halászlé házi készítésű tésztával
Author: azenkemencem.com
Prep time:
Cook time:
Total time:
5 fő részére
Ingredients
  • Halászlé
  • 2,5 kg megtisztított ponty
  • 2 nagyobb fej hagyma
  • 2 púpozott evőkanál paprika
  • 3 liter víz
  • Belsőségként: 20 dkg ikra + ami a halban volt (haltej vagy ikra)
  • 2 db cseresznyepaprika
  • Tészta
  • 30 dkg liszt
  • 3 tojás
  • kevés víz
Instructions
Halászlé
  1. A megtisztított halat 2mm-enként éles késsel beirdaljuk, majd kétujjnyi szeletekre vágjuk. A fejrészt kettévágjuk, a farokrészt külön levágjuk.
  2. A halszeleteket besózzuk és rászórjuk az apróra vágott vöröshagymát, majd egy-két órát a hűtőben állni hagyjuk.
  3. Felöntjük a vízzel, és feltesszük főni. A halászlét a bogrács fülénél fogva kell körkörös, oda-vissza történő forgatással megkeverni, amíg a víz nem kezd el forrni addig gyakrabban, forrás után pedig ritkábban.
  4. Amikor a víz intenzíven, zubogva, rotyogva elkezd forrni, várunk kb. 4-5 percet míg a halzsír szétterül a lében, majd belerakjuk a paprikát. Fontos, hogy ezt a zubogó forrást a főzés végéig biztosítanunk kell.
  5. A paprika hozzáadásától számított 15 perc után beletesszük a belsőségeket, és a cseresznyepaprikát, majd még további 15 percig főzzük. A belsőségek sürítik és ízesítik is a lét.
  6. A tűzről levéve frissen tálaljuk. Aki kicsit erősebben szereti a halászlevet, az tálaláskor a tányérjában finoman szétnyomhatja a megfőtt cseresznyepaprikát.
Tészta
  1. A lisztet a tojással és annyi vízzel, amennyi ahhoz szükséges, hogy a tészta összeálljon, alaposan összegyúrjuk, majd 10-15 percet letakarva pihentetjük.
  2. Lisztezett deszkán gyufaszál vastagságúra nyújtjuk, majd gyufaszál hosszúságú csikokra osztjuk.
  3. Négy csíkot egymásra rakunk és éles késsel vékonyan felszeleteljük.
  4. A lisztezett deszkán szétterítjük a kész tésztát, majd kiszárítjuk. (Ezt érdemes előző nap elkészíteni és a tésztát egy éjszakán át száradni hagyni.)
  5. A tésztát lobogó, sós vízben addig főzzük, míg teljesen puha nem lesz.
  6. Leszűrjük és a halászlével együtt tálaljuk.
3.2.2925
Exit mobile version