Az én kemencém

Beignet , a francia fánk

A beignet szögletes formájú és alaposan megcukrozzák

A beignet szögletes formájú és alaposan megcukrozzák

A franciák fánkja, a beignet, kívül ropogós, belül pedig lyukacsos, lazább szerkezetű fánk, így az embernek evés közben az az illúzója támad, hogy egy kis könnyű tésztapuffancsot majszol. Pedig dehogy! Vigyázat, ez is “fánkból” van!

Itt a farsangi szezon, a jelmezbálok és a fánksütések ideje. A széles fánk palettából én most a francia eredetű beignet-t választottam a bejegyzésem témájául. Az anyaggyűjtés során, az interneten beleakadtam a következő idézetbe:

[su_quote cite=”Judith Ryan Hendricks : Francia kenyér” url=”http://www.citatum.hu/konyv/Francia_keny%E9r”]Elég beleharapnom a fánkba, és máris elmosolyodom: aranysárga és kívül ropogós, belül viszont olvadón puha, és nem túl édes, ellensúlyként épp kellő mennyiségű rágós ribiszkével van megtöltve.[/su_quote]

Az idézet egy amerikai írónőtől származik, de a jellemzés szerintem bármelyik fánkra ráillik, legyen az töltött vagy töltetlen, kerek, lyukacsos vagy akár négyszögletes. A legtöbb nemzetnek megvan a saját fánkja. Ezek tésztája nem nagyon különbözik egymástól, különösen Európában, eltérés leginkább a fánkok alakjában és a sütés módjában van.

[su_spoiler title=”TUDÁSMORZSÁK: FARSANG” style=”fancy” icon=”plus-circle”]A farsang a tavaszvárás ősi ünnepe. A farsangot a nagy lakomák, mulatozás és a bolondozás jellemzik, mintegy felkészülve az elkövetkező csendesebb böjti időszakra. Vizkeresztkor (jan.6.) kezdődik és hamvazazószerdáig, a húsvétot megelőző 40 napos böjti időszak kezdetéig tart. Utolsó napja húshagyó kedd. A hamvazószerda utáni csütörtököt csonkacsütörtöknek, torkos csütörtöknek is nevezik, amikor még el lehetett fogyasztani a farsangi maradékokat. A farsang jellegzetes étele a fánk, amelynek néhol mágikus erőt is tulajdonítottak. A gazdag lakomáktól a következő év bőségét remélték. [/su_spoiler]

Beignet , a francia fánk porcukorral megszórva

A beignet általában szögletes formájú és porcukorral bőségesen megszórva szokták tálalni. Keletkezésével kapcsolatosan az a legenda terjedt el, miszerint Marie Antoinette francia királyné karnevál idején megszökött a palotából, és elvegyült az utcán az ünneplő tömegben. Megéhezett, és mivel nagy rajongója volt az édességeknek, vásárolt egy fánkot egy mézeskalács árustól. Annyira ízlett neki, hogy a kísérőjével felvásároltatta az árus egész készletét, visszatérve a palotába pedig megparancsolta a palota cukrászának, hogy készítsen ő is ilyen finomságot. Mivel a cukrász nem boldogult vele, magához hívatta a mézeskalácsost, aki némi alkudozás után elárulta neki a receptet.

Megformázott Beignet -k sütés előtti kelesztése

A beignet nemcsak Franciaországban, hanem Amerikában is népszerű, különösen Louisiana államban, ahol a francia bevándorlók kezdték el meghonosítani a XVIII. században. Fokozatosan épült be a kreol konyhába és 1986-ban Louisiana állam hivatalos fánkjává kiálltották ki. New Orleans egyik legnépszerűbb helye, az 1862-ben alapított Cafe du Monde , a hét minden napján, a nap 24 órájában várja az oda betérőket beignet-tel és kávéval.

Igyekeztem olyan beignet receptet találni, amely leginkább közel áll az eredeti elkészítési módhoz. Végül ráakadtam egy angol nyelvű cikkre, amely Terrance Scully “The Art of Cookery in the Middle Ages” (A főzés művészete a középkorban)  című könyve alapján íródott a beignet kialakulásáról. Ez tartalmazza a beignet első írásos receptjét az 1584-ben publikált “The Book of Cookrye” című könyvből. Ennek az eredeti receptnek a kissé modernizált, élesztős változata alapján készítettem el a beignet-t.

Miközben kelt a tészta, összehasonlítottam a beignets receptjét a mi szalagos fánkunk receptjével. A hozzávalók szinte ugyanazok, az arányok mások. Így lesz a szalagos fánk kívül aranybarna, belül tömör/tömött állagú, kissé nehezebb fogás, míg a beignet kívül ropogós, belül pedig lyukacsos, szellősebb szerkezetű, könnyedebb édesség. Ez utóbbi jobban eteti magát, könnyebben elcsábulunk.

Mindkét fánknál fontos tényező a megfelelő hőmérséklet, egyrészt a hozzávalók esetében, különös tekintettel az élesztő felfuttatására, másrészt a kelesztés során, harmadrészt pedig az olajban való sütésnél.

Beignet , a francia fánk kívül ropogós belül lyukacsos

A beignet-t általában porcukorral jól megszórva fogyasztják. Mi, kicsit hasonlóan a szalagos fánk tálalásához, kevesebb porcukorral szórtuk meg és kínáltunk hozzá baracklekvárt is. És amin mindig elcsodálkozom, az a gyerekek leleményessége, akik feltalálták az utólag töltött fánkot. A beignet-t kettétörték, és a belsejében lévő lyukba kanalazták a lekvárt, majd így szépen elfogyasztották mind a két felét külön-külön…

Beginet , a francia fánk
Author: azenkemencem.com
Prep time:
Cook time:
Total time:
kb. 20-30 db
Ingredients
  • 50 dkg liszt
  • fél teáskanál só
  • 5 dkg vaj
  • 7 dkg cukor+porcukor a szóráshoz
  • 2,5 dl tej
  • 1 csomag szárított élesztő (7 g)
  • 1 tojás
Instructions
  1. A tejet a cukorral és a vajjal együtt addig melegítem, míg a vaj el nem olvad.
  2. Hagyom kicsit hűlni, majd beleszóróm az élesztőt és várok kb. 15 percig, hogy az élesztő felfusson.
  3. Beleöntöm az élesztős tejet a robotgép keverőtáljába, hozzáadom a liszt felét és elkezdem dagasztani.
  4. Mikor kicsit összeáll, hozzáadom a tojást is, és dagasztom tovább.
  5. Amikor a tojás elkeveredett, hozzáadom a maradék lisztet és addig dagasztom intenzíven, míg sima, kissé ragadós tésztát nem kapok.
  6. Ezután a tésztát lisztezett deszkára borítom, megszórom a tetejét is egy kis liszttel és tovább dagasztom, míg sima, rugalmas nem lesz.
  7. A kész tésztát beleteszem egy kiolajozott edénybe, a tetejét olajos ecsettel megkenem, frissentartó fóliát teszek rá, és meleg helyen kb. 1 óra alatt a duplájára kelesztem.
  8. Miután megkelt, lisztezett deszkára borítom és kb. fél cm vastagságú, téglalap alakra nyújtom.
  9. Késsel kb. 6×6 cm-es négyzetekre felvágom a tésztát, majd letakarom egy konyharuhával és még kb. fél óráig hagyom kelni.
  10. Egy mély serpenyőbe olajat öntök (kb. 5 cm vastagon) és felmelegítem (az ideális hőmérséklet 160 °C körül van).
  11. A nyers tésztadarabkákat beleteszem az olajba és mindkét oldalukat aranybarnára sütöm kb. 1-1,5 perc alatt. (Egyszerre csak 4-5 darabot sütök, mert egyrészt a fánkok így nem ragadnak össze sütés közben, másrészt pedig mivel gyorsan megsülnek, ez a mennyiség jól kezelhető.)
  12. A kész fánkokat papírtörlőre szedem, majd tálalás előtt porcukorral megszórom és baracklekvárt is kínálok hozzá.
3.2.2925

Exit mobile version