Az én kemencém

Csülök pékné módra variációk

csülök pékné módra

csülök pékné módra

A csülök pékné módra esetében azt is mondhatjuk, hogy egy kötelező kemencés étel. Ebben a bejegyzésben szeretném körbejárni az elkészítési lehetőségeket.

Amikor elkészült a kemencénk, a kacsacomb után ez volt a másik étel, amelyet az elsők között próbáltunk ki. Nem eszünk túl gyakran sertéshúst, de a csülöknél, mint ahogy a kacsacombnál is, szerettük volna megtapasztalni a ropogós bőr, omlós hús kombináció élményét.

Mikor elkezdtem utánanézni az elkészítési lehetőségeknek, mindenekelőtt arra szerettem volna választ kapni, hogy kicsoda-micsoda ez a pékné, akinek a mószere szerint készítik sokan a csülköt. Azt gondoltam, hogy majd találok egy érdekes, kicsit talán meghökkentő történetet erről, de a magyarázat végtelenül banális. Az étel eredete a francia pékekhez és feleségeikhez nyúlik vissza, akik a hajnali kenyérsütés után betolták a kihülő kemencébe a csülköt krumplival és hagymával együtt, meglocsolva egy kis sertészsírral, hogy biztosítva legyen számukra az aznapi ebéd is.

Többféle elkészítési mód létezik, én most két változat tapasztalait és a végkövetkeztetésemet szeretném összefoglalni.

Az egyik módszer szerint az egész nyers csülköt előfőztem egy izesíett lében, majd nagyobb darabokra vágtam és tepsiben, alufóliával lefedve, majd anélkül sütöttem.

A másik módszernél a nyers csülköt nagyobb darabokra szeletelten, befűszereztem, kicsit állni hagytam, majd a kemencés sütőedényben készítettem el.

A nyertes a második módszer lett. Mindkét esetben a bőr ropogós, a hús pedig omlós lett,de az előfőzött csülök a tepsiben kicsit kiszáradt a pecsenyelével történő állandó locsolgatás ellenére. Valószínűleg a sütőedényben ez ugyanolyan szaftos lett volna, mint a nem előfőzött változat, viszont az előfőzés nem adott lényegesen többet a csülökhöz ízhatás tekintetében, mint a fűszerezés. Így én az egyszerűbb, előfőzés nélküli, ízhatás tekintetében szinte ugyanolyan, kemencés sütőedényes változat mellett teszem le a voksot. Maga a kemencés sütőedény kulcsfontosságú része a folyamatnak, mert ez biztosítja legjobban azt az állagot, amelyet a csülöktől elvárunk: a bőr kopogós és ropogós, a hús alatta pedig omlós. Legfinomabb házi készítésű kovászos uborkával tálalva.

kovászos uborka

csülök pékné módra – hozzávalók

És most nézzük a részleteket!

Csülök pékné módra variációk
Author: azenkemencem.com
Prep time:
Cook time:
Total time:
4 személyre
Ingredients
  • 1 közepes nagyságú csülök ( ez kb. 1-1,5 kg csont nélkül)
  • 1,5 kg burgonya
  • 4 fej vöröshagyma
  • 2 fej fokhagyma
  • 1 kanál sertészsír
  • 5 dl fehérbor
  • Előfőzéshez
  • 1 fej vöröshagyma héjastul
  • 5-6 gerezd fokhagyma tisztítva
  • 8 szem feketebors
  • 2 babérlevél
  • 2 teáskanál só
  • Ízesítéshez
  • Kb. 3-4 gerezd fokhagyma
  • Majoranna
  • Só, bors
Instructions
  1. Az előfőzött változathaz a csülköt megtisztítom, kuktába teszem, felöntöm annyi vízzel, amennyi ellepi, majd beleteszem a hozzávalókat és a kukta 2-es fokozatán a sipolástól számítva 45 percig főzöm.
  2. Miután megfőtt, kiveszem a vízből, hagyom kicsit kihűlni, majd nagyobb darabokra vágom és beleteszem a tepsibe.
  3. A nyers változathoz a csülköt megtisztítom, nagyobb darabokra szeletelem, és a darabok húsos oldalába kb. 1 cm-enként kis zsebeket vágok, amelyekbe majoranna levelet és vékony karika fokhagymát rakok. Sózom, borsozom a húst, majd frissentartó fóliával lefedve kb. 1 óráig a hűtőszekrényben pihentetem. Utána beleteszem a kemencés sütőedénybe.
  4. Miután a hús a tepsibe vagy a kemencés sütőedénybe került, hozzárakom a megtisztított és hasáb alakú darabokra vágott burgonyát, a megtisztított és negyedelt vöröshagymát, valamint a héjastul keresztben félbevágott fokhagyma fejeket.
  5. Meglocsolom az olvasztott sertészsírral és felöntöm a fehérborral, majd a tepsit alufóliával, a sütöedényt pedig a tetejével lezárva belehelyezem a kemencébe. A tepsit érdemes rácsra helyezni, nehogy odakapjon az alján a hús. (A kemence alja 330 °C-os, az oldala 350 °C-os.)
  6. A húsokat 45 perc múlva ellenőrzöm, meglocsolom a pecsenyelével, és amennyiben szükséges, aláöntök egy kis vizet. (A kemence alja 250 °C-os, az oldala 280 °C-os.)
  7. Újabb 45 perc után megint ellenőrzöm csülköket, ha szükséges pótolom a vizet, bekenem a bőrt tejjel, és fedél nélkül visszarakom a kemencébe, hogy piruljanak. (A kemence alja 220 °C-os, az oldala 270 °C-os.)
  8. Kb 1 óra elteltével a bőr ropogósra sül, a krumpli megpirul; a csülköket kiveszem a kemencéből és házi készítésű kovászos uborkával tálalom. (A kemence alja 180 °C-os, az oldala 240 °C-os.)
3.2.2925

Exit mobile version