Az én kemencém

Feketegyökér besamelmártással

Feketegyökér besamelmártással - Gruyere sajttal a tetején az igazi

Feketegyökér besamelmártással – Gruyere sajttal a tetején az igazi

Tudom, hogy sokszor említem a bejegyzéseimben Ínyesmestert, de nem tehetek róla. Akárhányszor fellapozom a szakácskönyvét, mindig valamilyen kincset találok benne, mint például ezt a hamvazószerdára ajánlott fogást: feketegyökér besamelmártással.

Hamvazószerda

A nagyböjt, amely a keresztény egyházban a húsvéti előkészület ideje, hamvazószerdától húsvétvasárnapig tart. Ezen 40 napos időszak alatt kerülendő a húsos és zsíros ételek fogyasztása. A hamvazószerda elnevezés egyrészt az e naphoz kötődő hamvazás szokására, másrészt pedig a böjt kezdetére utal. A hamvazás vagyis a hamuval hintés ősi jelképe a bűnbánatnak, mivel a hamu az elmúlásra, a halálra figyelmezteti az embert. Ezen a napon a templomban, a mise után az elmúlt évi szentelt barka hamuját a pap megszenteli és keresztet rajzol vele a hívek homlokára: “Emlékezzél ember, hogy porból vétettünk és porrá leszünk.”

Az elfeledett feketegyökér

Ínyesmester szakácskönyvében van egy olyan fejezet, amelyben hagyományos napokra ajánl ételeket, menüsorokat. Külön bekezdést szentel a farsang végi, böjt eleji ételeknek, ahol a hamvazószerdai hét minden egyes napjára javasol ebéd- és vacsora menüket. Hamvazószerdára a vacsorára javasolt egyik fogása a feketegyökér besamelmártással. Bevallom, hogy én korábban nem ismertem a feketegyökeret, Ínyesmester hatására jártam utána és nem bántam meg.

Feketegyökér – élettani hatások és elkészítési módok tekintetében is sokrétű

A feketegyökér az Ibériai félszigetről terjedt el Európában. Nagy Károly császár idején a kedvenc zöldsége volt az uralkodó osztálynak. Ő maga is szívesen fogyasztotta, hogy fiatal és egészséges maradjon. Akkoriban ezzel gyógyították a kígyómarást, sőt még a pestis ellen is használták. Az idők folyamán a feketegyökérből a szegény emberek eledele lett. Úgy is nevezték: a szegények spárgája. Manapság sajnos kevésbé ismert, pedig élettani hatásait tekintve a legértékesebb zöldségek egyike. Számos ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz. Jó a csontritkulás és a köszvény ellen, serkenti a vérképzést és az emésztést, a legkülönfélébb diéták hasznos eleme. Magas B vitamin tartalma jót tesz az idegeknek. A benne található fehér, tejszerű lé igen nyugtató hatású. Ezért a feketegyökér stressz ellen is hatásos. Vacsoraként fogyasztva nyugtat, lazít, és jó alvást biztosít.

A feketgyökér beszerzése nem volt könnyű. A Culinárisban sikerült vásárolnom, ahova rendelésre hoztak nekem 1 kg-t Bécsből. Az ára 2,100 Ft volt. A feketegyökér akkor igazán jó, ha szép egyenes, ha nem túl rücskös és ami nagyon fontos, ha friss. Ezt az utóbbit úgy tudjuk megállapítani, hogyha a körmünket belevájjuk a héjába, akkor tejszerű lének kell kifolynia belőle. Ez egyben egy kicsit meg is nehezíti a feldolgozását, hisz hámozás közben hozzáragad a bőrünkhöz. Ezért ajánlott gumikesztyűvel, folyóvíz alatt hámozni. A meghámozott feketegyökér fehér színű, ami nagyon könnyen megbarnul, ezért felhasználásig citromos hideg vízben áztassuk. Elkészítését tekintve is legalább olyan sokrétű, mint az élettani hatásait illetően: párolható, főzhető, süthető s karamellizálható is. Egyesek szerint íze leginkább a spárgára és fehérrépára emlékeztet; nekem, mikor nyersen megkóstoltam a retek ugrott be elsőként, annak csípősebb íze nélkül.

A recept

A feketegyökér besamelmártással fogás tekintetében Ínyesmester receptleírása elég szűkszavú, ami számomra arról tanúskodik, hogy akkoriban a feketegyökér közel sem lehetett annyira ritkán használatos zöldségféle, mint manapság.
“A gyökereket a szokásos módon megtisztítva, megmosva, sós vízben megfőzzük. Levével feleresztett besamelmártással leöntjük, reszelt sajttal meghintjük, a sütőben 10 percig sütjük.”

Én annyit módosítottam ezen a receptem, hogy a feketegyökereket citromos, sós vízban főztem meg és hagyományos besamelmártással öntöttem le, nem pedig a feketegyökér főzőlevével készítettel. Mivel a sajtra semmi utalást nem tett Ínyesmester, így a Bűvös szakács egy korábbi bejegyzése alapján Gruyere sajttal szórtam meg, mégpedig a hosszabb érlelésű, inkább sósabb ízű fajtából. A besamelmártás elkészítésénél pedig Gordon Ramsey receptjét követtem.

https://www.youtube.com/watch?v=VlMtbX-0ABA

[su_spoiler title=”Tudásmorzsa: Gruyere sajt” open=”yes” style=”fancy” icon=”plus-circle” anchor=”Gruyere sajt”]A gruyere sajt, egy nyers tehéntejből készített, főzött, préselt tésztájú és mosott, kefélt kérgű, sárgás színű svájci sajt. 2001 óta eredetvédett. Karaktere, íze attól függ, mennyi ideje érlelik. A fiatalabbaknál (5 hónap) inkább a gyümölcsös ízek, míg az idősebbeknél (10-15 hónap) a sós ízek a hangsúlyosabbak. Csőben sültekhez, grillezéshez és levesekbe is kiváló. [/su_spoiler]

Gruyere sajt – 10-15 hónapig érlelték

Feketegyökér besamelmártással – Ínyesmester ajánlata hamvazószerdára

Akkor most nézzük kicsit részletesebben, a módosításaimmal együtt a feketegyökér besamelmártással receptjét.

Feketegyökér besamelmártással
Author: azenkemencem.com
Prep time:
Cook time:
Total time:
Adag: 4 főre
Ingredients
  • Feketegyökér
  • 70 dkg feketegyökér
  • 2 l víz
  • 80 ml citromlé
  • 1 teáskanál só
  • 5 dkg Gruyere sajt
  • Besamelmártás
  • 25 g vaj
  • 25 g liszt
  • 300 ml tej
  • Ízlés szerint só, frissen őrölt bors
  • Frissen reszelt szerecsendió
Instructions
Feketegyökér
  1. A feketegyökereket folyó víz alatt zöldségkefével alaposan letisztítom. Legalább egy órára hideg vízbe áztatom, hogy könnyebben meg tudjam hámozni.
  2. A gyökereket zöldséghámozóval meghámozom, 7-10 cm-es darabokra vágom és felhasználásig citromos, hideg vízben tárolom, hogy ne színeződjenek el. A hámozásnál vigyázzunk, mert a feketegyökérből kifolyó fehér lé miatt a kezünk ragacsos lesz.
  3. Felforralunk 2 l vizet 80 ml frissen facsart citromlével és lassú tűzön, 15 perc alatt, puhára főzzük benne a gyökérdarabokat.
  4. Leszűrjük, tűzálló tálban elrendezzük, leöntjük a besamelmártással, megszórjuk a lereszelt Gruyere sajttal és 180 fokos sütőben 20 perc alatt készresütjük.
Besamelmártás
  1. A vajat egy serpenyőben megolvasztom, hozzákeverem a lisztet és lassú tűzön, állandó kevergetés mellett megpirítom.
  2. Három egyenlő részletben hozzákeverem a tejet. Minden egyes adagnál lassú tűzön, állandó kevergetés mellett csomómentesre dolgozom a tejben a lisztes, vajas keveréket.
  3. Addig dolgozom, amíg selymes mártást nem kapok. Amennyiben szükséges, a serpenyőt lehúzom a tűzről.
  4. A második adag tejnél már kézi habverővel dolgozom a fakanál helyett.
3.5.3208

 

 

Exit mobile version