Az én kemencém

Lekváros bukta

Lekváros bukta - kellően sűrű lekvárral

Lekváros bukta – kellően sűrű lekvárral

A kamrapolcon sorakozó kisüveg házi készítésű szilvalekvárok közül az egyik a hétvégén a lekváros buktába került.

Mi kell a jó buktához?

Ínyesmester a szakácskönyvében a következőképpen foglalja össze a bukta készítését: “Rendes élesztős tésztát csinálunk, és miután megkelt, kinyújtjuk, négyszögekre vágjuk, ezeket megtöltjük lekvárral, és keskeny, hosszúkás alakra összecsavarva, szorosan egymás mellé tepsibe rakjuk. Ott újra megkelesztjük, s tojással megkenve, a sütőben megsütjük.”

A módszer azóta sem változott. Viszont a receptben szereplő élesztős tésztáról és lekvárról érdemesebb egy kicsit bővebben szólni, mert ezek jó minősége elengedhetetlen feltétele a finom, foszlós buktának.

Élesztős tészta vagyis kelt tészta

Én sokáig nem voltam jó barátságban a kelt tésztákkal. Valamit mindig elrontottam, amitől aztán a tészta nem vagy nem megfeleleően kelt meg. Ilyenkor az ember könnyen feladja, de ha figyelmesen betartunk pár szabályt, akkor a siker nem várat sokáig magára. Ezek a következők:

A bukta receptjében egy kelt tészta alaprecept szerepel. Ez használható más receptekhez is.

Lekváros bukta – egy púpozott teáskanálnyi lekvárral

Lekváros bukta – szorosan egymás mellé helyezem

Lekvár

Némely receptben az szerepel, hogy a lekvár legyen sütésálló. Én inkább úgy fogalmaznék, hogy a lekvár legyen kellően sűrű ahhoz, hogy sütés során egyrészt ne folyjon ki, másrészt pedig ne ivódjon be a tésztába. Ezért is esett a választásom a házi készítésű szilvalekváromra. Ennek az állaga “kamra hőmérsékleten” sűrű, de még kenhető, a sütés után pedig épp megfelelően puha.

Szilvalekvár cukor nélkül – sötét, kemény de kenhető

Miután a kelt tésztára és a lekvárra vonatkozó feltételeink teljesülnek, onnantól kezdve követhetjük Ínyesmester utasításait!

Lekváros bukta – frissen kisütve ezen a szép őszi napon…hmmm…

Utószó

Családunk felnőtt tagjai körében nagy sikere volt a szilvalekváros buktának, viszont a gyerekeim hiányolták az óvodái és iskolai “minőséget”, vagyis az édesebb ízt és a baracklekvárt. Az édesebb ízen úgy lehet segíteni, hogy egy kanállal több cukrot teszünk az alaptésztába és/vagy tálaláskor alaposan megszórjuk porcukorral a bukta tetejét. A baracklekvár problémát pedig csak úgy tudom megoldani, ha legközelebb készítek buktába való baracklekvárt is vagy keresek a piacon jó minőséget. Van javaslatotok?

Lekváros bukta – alaposan megszórjuk porcukorral

Lekváros bukta
Author: azenkemencem.com
Prep time:
Cook time:
Total time:
4 – 6 személy részére
Ingredients
  • 50 dkg finomliszt
  • 2,5 – 3 dl tej
  • 2,5 dkg friss élesztő
  • 5 dkg (2 evőkanál) kristálycukor
  • Csipetnyi só
  • 5 dkg vaj
  • 1 tojássárgája
  • 1 tojás a kenéshez
  • Kb. 25 dkg sűrű szilvalekvár
Instructions
  1. Az élesztőt felfuttatom 2,5 dl tejben. A tejhez hozzákeverem a cukor felét.
  2. A felfuttatott élesztőbe szitálom a lisztet és hozzáadom a maradék kristálycukrot, a sót, a tojássárgáját és a puha vajat.
  3. A tésztát addig dagasztom, míg el nem válik az edény falától, és rugalmas, fényes nem lesz. Dagasztás közben, ha szükséges, még tejet vagy lisztet adhatok hozzá.
  4. A tésztából kis cipót formázok, a tetejét belisztezem és letakarva a duplájára kelesztem.
  5. A megkelt tésztát lisztezett felületen kb. fél cm vastag, téglalap formára nyújtom.
  6. Kb. 8×8 cm-es négyzetekre felvágom és a négyzet egyik szélétől kb. 2 cm-re egy púpozott teáskanálnyi lekvárt helyezek el csíkban.
  7. A tészta széleit megkenem tojással és összesodrom.
  8. A buktákat kivajazott és kilisztezett zománcozott tepsiben szorosan egymás mellé helyezem, úgy, hogy az összetekert tészta illesztése a tepsi aljára kerüljön.
  9. A tetejüket megkenem tojással, majd lefedve kb. 30 percig kelesztem.
  10. A 180 fokra előmelegített sütőben, 25-30 perc alatt szép pirosra sütöm és porcukorral megszórva tálalom.
3.5.3208

 

Exit mobile version