Az én kemencém

Medvehagyma pesto

 

Medvehagyma pesto - medvehagymából, fenyőmagból, parmezán sajtból és olívaolajból

Medvehagyma pesto – medvehagymából, fenyőmagból, parmezán sajtból és olívaolajból

Amikor azon gondolkodtam, hogy a medvehagymából mit lehetne készíteni, akkor a medvehagyma harsány zöld színéről és a fokhagymára hasonlító illatáról egyszercsak beugrott nekem a pesto. A bazsalikomot és a fokhagymát medvehagymával helyettesítve született meg ez a medvehagyma pesto recept, medvehagymás sorozatom harmadik részeként.

Pesto 1X1

A pesto egy olyan olasz eredetű szósz, amely hagyományosan bazsalikomból, fenyőmagból, parmezán sajtból, fokhagymából, olivaolajból készül sóval és borssal ízesítve. Ezt a tradicionális pestót genovai pestónak is nevezik, utalva ezzel Liguria tartomány fővárosásra, Genovára, ahonnan származik. A pestónak sok fajtája létezik, sokféle alapanyagból lehet elkészíteni, mint például medvehagymából is.

A pesto elnevezés az olasz pestare, törni, zúzni jelentésű igéből származik. Hagyományosan a pesto hozzávalóit márvány mozsárban, körkörös mozdulatokkal, fa mozsártörővel zúzták össze. Tulajdonképpen minden olyan szósz pestónak tekinthető, amit a fenti módon készítenek el. Kis túlzással az elkészíthető pestók száma szinte végtelen. Én a medvehagyma pesto mellett mentából is készítettem már, amelyet sült báránycombhoz tálaltam

Medvehagyma pesto – kiváló halak és húsok mellé is

Pesto történelem

Pestóhoz hasonló krémet/szószt már az ókori Rómában is készítettek fokhagymából, sóból, fűszernövényekből, olívaolajból és ecetból. Ez az ún. moretum, amely a pesto ősének is tekinthető. Egy másik elődként tartják számon a középkorban, a genovai konyhában igen népszerű agliata szósz, amely fokhagymából és dióból készül. A klasszikus pesto ma is ismert receptjét először a 1863-ban jegyezte le Giovanni Battista Ratto, La Cuciniera Genovese című könyvében. Erre az időre (19. század második fele) tehető az Indiából származó bazsalikom elterjedése elsősorban Olaszország Liguria tartományában és Franciaország Provance-i régiójában.

A pestót fogyaszthatjuk különféle tésztákkal, ízesíthetünk vele leveseket, de kiváló  halak és húsok mellé is.

Medvehagyma pesto

A medvehagyma pesto receptjében tehát nincs bazsalikom és fokhagyma. A hozzávalókat aprítógépben/turmixgépben “keverem” össze a kívánt állagúra. Tudom, hogy ez így nem autentikus, viszont sokkal gyorsabb. Az olivaolaj mennyiségével lehet játszani annak figyelembevételével, hogy később mire szeretnénk felhasználni a medvehagyma pestót. Például a pestós spagettihez lehet egy kicsit olajosabb. Én medvehagyma pestós csigát készítettem belőle leveles tésztából, ehhez elegendő volt a receptben szereplő mennyiség. Általánosságban, kb. 80-100 ml olívaolajjal lehet számolni egy kb. 1,25 dl-es  üvegnyi medvehagyma pestóhoz attól függően, hogy mi a célunk vele.

Amennyiben nagyobb mennyiséget készítünk belőle, akkor légmentesen záródó üvegben, a tetejére vékony rétegben egy kevés olívaolajat locsolva, hűtőszekrényben 1-2 hétig tárolható.

 

Medvehagyma pesto – a bazsalikom és a fokhagyma helyett medvehagymából készítve

Medvehagyma pesto
Author: azenkemencem.com
Prep time:
Cook time:
Total time:
Adag: 1,25 dl
Ingredients
  • 50 g medvehagyma
  • 30 g fenyőmag
  • 30 g parmezán sajt
  • 80 ml olívaolaj
  • Ízlés szerint só, frissen őrölt bors
Instructions
  1. A medvehagyma leveleket megmosom, szárazra törlöm és a száraikat levágom.
  2. Az összes hozzávalót aprítógépbe/turmixgépbe teszem, sózom, borsozom és utána krémesre pürésítem.
  3. Felhasználásig hűtőszekrényben tárolom.
3.5.3208

 

Exit mobile version