Az én kemencém

Sült nyúl kemencében , zöldségágyon

 

Sült nyúl kemencében - St. Andrea Napborral

Sült nyúl kemencében – St. Andrea Napborral

Amikor a családnak felvetettem egyik hétvégén, hogy nyulat fogok készíteni, heves tiltakozások kereszttüzébe kerültem. Négyünk közül én voltam az egyetlen, aki már evett nyúlhúst. A többiek nem ismerték, ők csak a pirosszemű kisnyuszikra és a kockásfülű nyúlra gondolva emelték fel szavukat az ötletem ellen. Aztán mégiscsak elkészült a kolozsvári szalonnával és fokhagymával tűzdelt sült nyúl, ami nagy sikert aratott. Azt mondták, hogy olyan, mint a csirke, de mégis más. És azt hiszem ezzel jól megfogalmazták a lényeget!

Aranyszalag

Aranyszalagos sorozatunkat a Tetrabbit Kft. relax tartású, feldolgozott nyúlhúsából készített két étellel folytatom. Ezen a héten egy sült nyúl receptet, a jövő héten pedig egy nyúlragu receptet szeretnék megosztani. A bejegyzésre való felkészülés során olyan sok érdekes információt sikerült összegyűjtenem mind a Tetrabbit Kft. nyúljairól, mind pedig a hazai nyúltenyésztésről, hogy úgy döntöttem, ezeket is két részletben írom le. Ebben a posztban írok a Tetrabbit-ről és a relax nyúltartásukról, a jövő héten pedig a magyarországi nyúltenyésztésről.

Az én nyulaim

A gyerekkoromat vidéken, kertes házban töltöttem és természetes volt, hogy tartottunk állatokat saját fogyasztásra. Voltak csirkéink, libáink, pulykáink és nyulaink is. Kislányként szívesen segítkeztem az állatok körül, legeltettem a kislibákat, kivettem a részem az etetésükből is. Voltak közülük kedvenceim is, de “akiket” leginkább szerettem, azok a kisnyulak volta. Érdekes volt látni, ahogy a csukott szemű, csupasz gombócokból pirosszemű kisnyulak, majd szürke, fehér vagy fekete foltos nagy nyulak lesznek. Volt olyan eset is, amikor az anyanyúl elpusztult és a kicsiket, akik épphogy kinyitották a szemüket, anyukámmal etettük tejjel pipettából. Meleg helyen tartottuk őket egy ládában és máig előttem van az a kép, ahogy a kisnyuszik kétlábon állva várjuk a sorukat az etetésnél.

Az is természetes volt számomra, hogy ezeket az állatokat azért tartjuk, hogy megegyük. Gondoztam őket, jászottam is velük, de azt mindig is tudtam, hogy nem azért vannak, mint egy kutya vagy egy cica. Azt nem mondom, hogy nem sajnáltam őket, viszont a rántott csirkecombot is nagyon szerettem….

Manapság sokféle táplálkozási irányzat létezik. Ezekről igyekszem tájékozódni és a számomra szimpatikus ötleteket szívesen beépítem az étrendünkbe. A hússal kapcsolatosan én a mértékletesség és a minőség elvét követem. Nem tudnék és nem is szándékozom húsmentesen étkezni. De: hét közben általában kevés húst fogyasztunk, ha mégis, az is inkább csirkemell valamilyen könnyű salátával. Igyekszünk sok halat enni. A hús leginkább a hétvégi menü része szokott lenni. Viszont hamár hús, az legyen minőségi és megbízható forrásból származzon. Ilyen hús pedig csak onnan jöhet, ahol nagy gondossággal, megkockáztatom, hogy tisztelettel bánnak az állatokkal. Ahogy gyerekkoromban otthon mi is tettük….

Sült nyúl kemencében – Tetrabbit relax nyúl

Tetrabbit Relax Rabbit

Nyúlhúst gyakorlatilag gyerekkorom óta addig nem ettem, míg rá nem akadtam a Tetrabbit Kft. feldolgozott nyúlhúsaira. Ők különösen közel állnak a szívemhez, hiszen bajai székhelyűek, a nyúltenyésztést és a vágást a saját nyúlvágóhídjukon, a Bajától 5 km-re fekvő Vaskúton végzik. Ez korábban a Vaskúti Tsz. melléküzemágaként üzemelt, aztán a 90-es évek privatizációja után olasz tulajdonba került, míg aztán 2008-ban a magyar tulajdonú Tetrabbit Kft. visszavásárolta. Érdekesség, hogy Magyarországon összesen két nyúlvágóhíd működik, a bajai és a lajosmizsei.

A Tetrabbit Kft. szabadalmaztatott egy új nyúltartási módot, amit Relax Rabbitnak neveztek el. Ez a módszer azt jelenti, hogy a nyulakat nem ketrecben, hanem kifutón, szalmán, szénán és zöldségeken tartják, stresszmentes körülmények között, amely az állatjóléti szempontok mellett minőségi húst is eredményez. Ha belegondolunk, ez a tartási mód a ketreceshez képest több munkát jelent, hiszen kifutót, szalmát, rágófelüleletet, bújóhelyet kell biztosítani a nyulaknak. Az állatok ellátását emberek végzik, míg a ketreces tartásnál félig automatizált a folyamat. A Relax-tartás kb. a felével növeli meg a költségeket, de valamit valamiért.

A cég főleg hazai éttermeknek és exportra szállít, Ausztriába, Németországba és Svájcba. Elszomorító és a magyarországi helyzetet is tükrözi, hogy a bajai üzem melletti boltjukat az alacsony kereslet miatt be kellett zárniuk. Tehát, aki Baján Tetrabbit nyúlhúst szeretne enni, az elképzelhető, hogy valamelyik Auchan áruházban tudja csak megvásárolni. A budaörsi és a solymári Auchanban biztosan és a hidegkúti CBA Gourmand üzletben is lehet kapni. (A cég honlapján nincs információ a beszerzési forrásokról).

Sült nyúl kemencében – kolozsvári szalonnával tűzdelve

Amit vásárolni lehet az, friss fél pecsenyenyúl feldarabolva, ami a nyúl elülső, csontosabb része, friss pecsenyenyúl lapocka, ezek a mellső, csontosabb combok, friss pecsenye nyúl combok, amelyek a hátsó, húsosabb combok és nyúlgerinc csontosan vagy anélkül, amely a nyúl egyik legfinomabb, leghúsosabb része a comb mellett.

Én sült készítésére a lapockát és a nyúl elülső részét szoktam használni. Ezek csontosabbak és kevesebb hús is van rajtuk, de kevésbé lesznek szárazak és ha úgy adódik, kézbe is lehet venni őket, hogy leeszegessük róla a maradék husit.

Raguhoz viszont combot és a gerincet veszek, mert a nyúlhús szárazságát jól kompenzálja a szaftos ragu.

Volt már olyan is, hogy csirkemell helyett nyúlgerincet kockáztam fel és tepsiben zöldségekkel együtt, olivaolajjal meglocsolva sütöttem meg.

Megéri a kísérletezést!

Sült nyúl kelencében – sárgarépával és gombával sülve

Sült nyúl kemencében , zöldségágyon
Author: azenkemencem.com
Prep time:
Cook time:
Total time:
4 fő részére
Ingredients
  • Friss fél pecsenye nyúl darabolva
  • Friss pecsenye nyúl lapocka (4-5 darab)
  • 20 dkg kolozsvári szalonna
  • 25-30 gerezd fokhagyma
  • 2 fej vöröshagyma
  • 4-5 szál sárgarépa
  • 25 dkg csiperke gomba
  • 1 dl fehérbor
  • 1 db babérlevél
  • kakukkfű
  • rozmaring
  • kevés liszt
  • olívaolaj
  • vaj
  • só, bors
Instructions
  1. A nyúldarabokat fokhagymával bedörzsölöm.
  2. A fokhagyma gerezdek felét megtisztítom és kb. 5-7 darabot vékonyan felszeletelek.
  3. A sárgarépát és a vöröshagymát megtisztítom és a répát hasábokra, a hagymát pedig negyedekbe vágom.
  4. A gombákat megmosom és felszeletelem.
  5. A lisztet ízlés szerint sózom, borsozom, majd beleforgatom a húsdarabokat.
  6. Serpenyőben, olívaolajon a húsok mindkét oldalát elősütöm, darabonként kb. 5 perc alatt.
  7. Fogok egy fogpiszkálót, arra rászúrok egy vékony kolozsvári szalonna darabot és egy fokhagyma karikát és ilyen kis “csomagokkal” jó alaposan megtüzdelem a nyúlhús darabakat.
  8. A kemencés sütőedény alját kivajazom.
  9. Beleszórom a felszeletelt sárgarépát, vöröshagymát, gombát és a fokhagyma gerezdeket (a megtisztítottakat és a héjasokat is).
  10. A zöldségekhez adom a babérlevelet.
  11. A megtüzdelt nyúlhús darabokat a zöldségekre fektetem. Megszórom friss, összevágott kaukkfűvel és rozmaringgal. Megöntözöm a fehérborral és egy kevés olívaolajjal.
  12. Lefedem a sütőedényt és a kemencébe helyezem. (A kemence alja 235 °C-os, az oldala 255 °C-os.)
  13. Kb. két és fél óráig sütöm. (A kemence alja 170 °C-os, az oldala 210 °C-os.)
  14. A zöldségekkel együtt tálalom.
3.2.2925

 

 

Exit mobile version