Az én kemencém

Sütőtökös fekete kagylós chowder

Sütőtökös fekete kagylós chowder - édesburgonya helyett sütőtök

Sütőtökös fekete kagylós chowder – édesburgonya helyett sütőtök

Bármennyire is kényeztetett minket az időjárás szeptemberben és október elején, azért a sütőtökök megjelenése a piacon egyértelműen azt jelzi, hogy már jócskán benne járunk az őszben. Úgyhogy elő a sütőtökös receptekkel!

A sütőtökről és a sütőtökkel való kapcsolatomról már írtam egy korábbi bejegyzésben. Itt legyen elég annyi, hogy én nagyon szeretem, bármilyen formában elkészítve megeszem és igyekszem a családban is népszerűsíteni, mert ilyenkor, ősszel és télen a sütőtök jelentős vitamin forrásként szolgál.

Az utóbbi időben fedeztem fel a chowder-t, ezt a tartalmas levesnek, ragunak nevezhető egytálételt. Korábban foglalkoztam már a témával bővebben. A történeti áttekintés végén azt írtam, hogy bár a chowder eredetileg halból és tenger gyümölcseiből készült, manapság már szinte bármiből főzhető. Gondoltam egyet, és utánanéztem, hogy vajon létezik-e sütőtökös változata. Először a chowder bibliának tekinthető 50 chowders című könyvben keresgéltem. Ott nem volt megemlítve egyetlen chowder-nél sem a sütőtök, mint alapanyag, viszont találtam egy édesburgonyás, fekete kagylósat. Azt találtam ki, hogy az édesburgonyát helyettesíteni fogom sütőtökkel a színbeli egyezőség és a hasonló édeskés ízhatás miatt. Az eredeti receptben szereplő curry-t kihagytam és a koriender helyett petrezselyemzölddel szórtam meg az ételt a tálalásnál. Aztán kívácsinságból végigböngésztem a neten is, hogy másnak is eszébe jutott-e már ez a párosítás és természetesen a külföldi gasztro oldalakon több ilyen jellegű levest találtam, viszont kifejezetten chowderből nem volt túl sok.

Sütőtökös fekete kagylós chowder – egy igazán tartalmas leves

Nagyon érdekes a fent említett könyvben az a rész, amelyben a szerző leírja, hogy hogyan és hol ajánlatos fekete kagylót gyűjteni, a tengerparti sziklák melyik részéről, figyelembe véve a hullámok magasságát is. Ilyenkor mindig egy kicsit írigykedem itt a szárazföld közepén, mert én csak egy “halas”-hoz tudok betérni és olyan üzletből, amely színvonalas, széles kínálatot nyújt tengeri halakból, nincs túl sok. Én ilyenkor a budaörsi halpiacra szoktam menni. Nekik fekete kagylóból háromféle kínálatuk van: friss kagyló, amit egy-két napon belül el kell készíteni, van a fagyasztott kagylóhús és van egy köztes állapot, az előfőzött, vákuum csomagolású fekete kagyló. Kezdő kagyló fogyasztóknak leginkább ezt ajánlom. A maga egészében, héjával együtt dolgozhatunk a kagylóval vagy élvezhetjük a fogyasztását, mégpedig úgy, hogy a felesleges aggódást azon, hogy melyik a jó és melyik a rossz kagyló, megspórolhatjuk. A kagylók, mivel előfőzöttek, már kissé kinyílt állapotban vannak becsomagolva a levükkel együtt, és az előfözöttség azt is garantálja, hogy nagy valószínűséggel romlott nem lesz közte. (A friss kagyló elkészítésénél, arra kell figyelnünk, hogy a főzés előtt teljesen kinyílt kagylókat illetve a főzés után is zárva maradtakat dobjuk ki, mert azok romlottak.) Az ilyen vákkumcsomagolású kagylókat mindig a levével együtt használjuk fel és az ízesítésénél figyeljünk arra, hogy a kagylós lé elég sós.

 

[su_spoiler title=”Tudásmorzsa: Fekete kagyló” open=”yes” style=”fancy” icon=”plus-circle” anchor=”Bulgur”]Eredetileg az Atlanti-óceán északi vidékén éltek, de napjainkban már sokfelé, kagylótelepeken tenyésztik. Kb. 5 év alatt érik el az átlagos nagyságukat (5-8 cm hosszú). 1 kg kagylóból 20 dkg kagylóhús marad. Az ételek közül ebben található a legtöbb glükozamin, ami nem más, mint az izmok, porcok kenőanyaga, s ez igen jótékonyan hat az erős fizikai munkát végzők, sportolók, vagy idős emberek mozgásszervi bántalmaira. Sok kovasavat is tartalmaz, ami a csontokat és a kötőszövetet erősíti. A kagylónak magas az omega-3 zsírsav, a vas és az A-, B-, C- és D-vitamin tartalma. [/su_spoiler]

Sütőtökös fekete kagylós chowder – egy különleges chowder

Sütőtökös fekete kagylós chowder
Author: azenkemencem.com
Prep time:
Cook time:
Total time:
4 fő részére
Ingredients
  • 1 kg feketekagyló, ebből kb. 20 dkg kagylóhúst kapunk
  • 1 dl fehérbor
  • 5 szelet bacon
  • 5 dkg vaj
  • 2 cm friss gyömbér darab
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 fej vöröshagyma
  • 1 kisebb fej kaliforniai paprika (kb. 5-10 dkg)
  • 1 púpozott evőkanál liszt
  • Kb. 5 dl. kagyló lé
  • Kb. 5 dl húsalaplé
  • 25 dkg burgonya
  • 25 dkg sütőtök tisztítva
  • ½ dl tejszín
  • ½ dl tej
  • Ízlés szerint só, frissen őrölt bors
  • Tálaláshoz petrezselyemzöld
Instructions
  1. Előkészítem a kagylókat: A vákkuumcsomagolásból a lével együtt egy serpenyőbe öntöm a kagylókat. Hozzáadom a fehérbort is és kb. 5 percig együtt párolom. Hagyom kicsit hűlni, majd a héjakból óvatosan kiszedegetem a kagylóhúst. A levét félreteszem.
  2. Egy öntöttvas edényben ropogósra pirítom a csíkokra vágott bacon-t. Miután elkészült, félreteszem.
  3. Az edényben, a bacon visszamaradt zsírjában, felolvasztom a vajat. Hozzáadom az összenyomott fokhagymát, az apró kockákra vágott kaliforniai paprikát, gyömbért és a nagyobb darabokra vágott vöröshagymát, és rövid ideig, folyamatos kevergetés mellett párolom.
  4. Megszórom a liszttel és addig keverem a zöldségeket, míg a liszt kissé barnulni nem kezd.
  5. Felöntöm a kagyló levével és annyi húsalaplével hogy a kettő együtt 1 litert adjon ki. Beleteszem a kagylóhúst valamint a kockákra vágott burgonyát és sütőtököt.
  6. Felforralom, majd lassú tűzön addig főzöm, amíg a burgonya és a sütőtök meg nem puhul.
  7. Hozzáöntöm a tejszínt és a tejet és összefőzöm további 1-2 percig.
  8. Ízlés szerint sózom, borsozom.
  9. Tálaláskor megszórom a bacon-vel és az apró darabokra vágott petrezselyemzölddel.
3.4.3177

 

Exit mobile version