Az én kemencém

Töltött káposzta , alias szárma

Töltött káposzta füstölt csülökkel , tejföllel és kenyérrel

Töltött káposzta füstölt csülökkel , tejföllel és kenyérrel

A töltött káposzta, alias szárma főleg a karácsonyi és az újévi időszak kedvelt étele, de gyakorlatilag bármikor elkészíthető, kiváltképp a téli időszakban, amikor az ember kedvet érez egy tartalmasabb, melengető fogáshoz.

A töltött káposzta kötelező kemencés étel. Akinek kemencéje van, annak kötelező legalább egyszer kipróbálni, viszont ha kipróbálta, máshogy már nem is akarja elkészíteni. Kemencében a különböző hozzávalók tökéletesen összeérnek, így biztosítva egy jellegzetes, máshol el nem érhető ízhatást.

Gyerekkoromban, otthon, mi szármának hívtuk a töltött káposztát (a szerb határ közelsége miatt) és én sokáig azt gondoltam, hogy biztos van valami különbség a töltött káposzta és a szárma között. Aztán, ahogy utánaolvastam, kiderült, hogy a szárma a töltött káposzta másik neve és bár lehet, hogy minden családnak megvan a saját “tökéletes” töltött káposzta/szárma receptje, a főbb ismérveket tekintve mindkettő ugyanazt jelenti, bárhogy is nevezzük őket; de erről majd egy kicsit később.

Az étel, bármilyen meglepő, az oszmán-török konyha terméke. A szárma és a már elavult dalma elnevezés is török eredetű, eredeti jelentése szőlőlevélbe burkolt vagdalt hús és/vagy rizs töltelék. Feltételezhető, hogy ennek az ételnek a közép-európai átültetése a töltött káposzta.

Valószínűleg azért volt számomra is meglepő az étel eredete, mert a töltött káposzta egy speciális verziója, a kolozsvári töltött káposzta miatt ősi magyar ételnek gondoltam én is. Na de honnan ered a kolozsvári töltött káposzta és mi a különbség a sima és a kolozsvári verzió között? Mindezekről nagyon jó összefoglalót találtam Váncsa István Ezeregy recept című könyvében és Cserna Szabó András írásában.

Töltött káposzta tejföllel tálalva

Maga a kolozsvári töltött káposzta gyökerei is az oszmán-török konyhára nyúlnak vissza a töltött káposztához hasonlóan. Kolozsvári töltött káposzta recept először Zilahy Ágnes szakácskönyvében van lejegyezve a Főzelékek fejezet alatt Töltött káposzta (Valódi kolozsvári módon) név alatt. Tehát valamikor a XIX. század második felére tehető a kolozsvári töltött káposzta megjelenése a magyar gasztronómiában, amely a közönséges töltött káposzta és a már korábban is a magyar konyhában jelenlévő káposztás hús keverékeként értelmezhető.

[su_spoiler title=”TUDÁSMORZSÁK: ZILAHY ÁGNES” style=”fancy” icon=”plus-circle” anchor=”Zilahy Ágnes”]Zilahy Ágnes korának legismertebb szakácskönyv szerzője volt. 1891-ben Budapesten jelentette meg Valódi Magyar Szakácskönyvét, amely a korszak legnagyobb hatású szakácskönyvének tekinthető. A könyv 1941-ig tíz kiadást ért meg. Az 1941-es kiadás új címe Erdélyi konyha volt. A szakácskönyv gróf Teleki Sándor ösztönzésére készült el. Teleki Sándor, miután a kiegyezés után hazatért, sokszor megfordult a nagyváradi Zilahyéknál, ahol megismerte a ház asszonyát és annak konyháját is. Mint a költészet és a gasztronómia nagy barátja, arra biztatta Zilahy Ágnest, hogy gyűjtse össze a receptjeit egy külön szakácskönyvben, amely aztán két hónap alatt el is készült. Az 1892-ben megjelent második kiadáshoz Teleki Sándor gróf  írta az előszót.

[su_quote cite=”Teleki Sándor Gróf előszava Zilahy Ágnes Valódi magyar szakácskönyv című könyvéhez” url=”http://mek.oszk.hu/00100/00135/html/zilahy1.htm#1″]Nagyon szépen köszönöm a könyvet; jól ettem és jóllaktam belőle. Mondhatom, hogy élvezettel olvastam leirását azoknak a jó magyar ételeknek, a melyeket olyan jóizüen élveztem mig gyomrom volt, annyira nélkülöztem a számkivetésben s most már, vén koromban, csak villa és kanálhegyen ehetem. Én is konyitok valamit a szakácsság müvészetéhez. Nagy mesterem volt, ki titkaiba bevezetett: az öreg Dumas, aki Canem, Soyer magaslatán állott és Brant Savarin tudományát tökélyesitette. Okos dolgot cselekedtem, amikor nagysádnak tanácsoltam, hogy irjon “Szakácskönyvet;” valóban sikerült s olyan, mint egy pirosra sült, pompás pulykapecsenye.[/su_quote]

[/su_spoiler]

A kolozsvári töltött káposzta gyakorlatilag a töltött káposzta felturbósított verziója. Váncsa István három alapvető különbséget sorol fel a kolozsvári és a közönséges töltött káposzta között Zilahy Ágnes szakácskönyve alapján, ezzel mintegy meghatározva azokat az ismérveket, amelyek alapján egy töltött káposztát a megfelelő kategóriába be lehet sorolni.

Viszont legyen az akármilyen fajta töltött káposzta is, abban mindegyik recept egységes, hogy a töltött káposzta annál jobb, minél többször melegítik. Persze a kérdés az, hogy egy jól sikerült fogás hány melegítést tud megérni.

Nyers töltött káposzta és füstölt csülök

Töltött káposzta , alias szárma
Author: azenkemencem.com
Prep time:
Cook time:
Total time:
6 – 8 fő részére | Az előkészítési időben nincs benne a füstölt csülök áztatása
Ingredients
  • 1 fej savanyított káposzta
  • 50 dkg savanyított szálas káposzta
  • 1 kg darált sertéshús
  • 1 db füstölt sertéscsülök
  • 20 dkg rizs
  • 1 közepes fej vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 2 db tojás
  • 1 púpozott evőkanál pirospaprika
  • só, bors
  • 3 evőkanál sertészsír
  • 3 evőkanál liszt
Instructions
  1. A főzés előtti éjszakán a füstölt csülköt hideg vízben áztatom.
  2. A csülköt kuktában előfőzöm. (A kukta 2-es fokozatán, forrástól számítva 45 percig szoktam főzni.)
  3. A megfőtt csülköt hagyom kihűlni, majd a húst lefejtem a csontról és kisebb darabokra vágom.
  4. A vöröshagymát megtisztítom, apró kockákra vágom és kevés olajon megdinsztelem.
  5. A darált húst összekeverem a rizzsel, a megdinsztelt vöröshagymával, a fokhagymanyomón átnyomott fokhagymával, a tojással, pirospaprikával és a borssal. (Sózni akkor érdemes, ha nem a csülök főzőlevét használjuk a főzéshez.)
  6. A savanyított káposztafej torzsáját kivágom és a káposztát leveleire szedem és vékonyra vágom a levelek közepén lévő bordákat.
  7. A gombócok elkészítéséhez kb. egy evőkanálnyi tölteléket a levélre helyezek, összecsavarom és a két szélét begyűrögetem.
  8. Megtöltöm a kemencés edényt a következő sorrendben: Az edény aljára teszem a csülökcsontot, erre szálas káposzta majd csülökhús kerül és utána ráteszem a káposztába göngyölt húsgombócokat és ez folytatódik addig, míg a hozzávalók el nem fogynak (szálas káposzta, csülökhús, gombócok). A tetejére szálas káposztát rakok.
  9. Felöntöm annyi vízzel, amely éppen ellepi. Én kb. 1 l-t használtam a csülök főzőlevéből és a maradékot sima vízzel pótoltam. A csülök főzőleve sós, ízlés szerint ezeket a mennyiségeket lehet változtatni.
  10. Lefedem az edényt és beteszem a kemencébe. (A kemence alja 280 °C-os, az oldala 290 °C-os.)
  11. Két óra elteltével rántást készítek a sertészsírból, a lisztből és a kihűlt csülökléből. A sertészsírt és a lisztet lassú tűzön folyamatosan csomómentesre keverem, míg a liszt nem kap egy kis barnás színt, majd beleszórok egy csipetnyi piros paprikát és felöntöm a kihűlt csülöklével. Újra csomómentesre keverem, majd a rántást hozzáadom a káposztához és az edényt visszatolom a kemencébe kb. fél órára.
  12. A töltött káposztát kiveszem a kemencéből. (A kemence alja 180 °C-os, az oldala 220 °C-os.)
  13. A kész töltött káposztát hagyom kicsit kihűlni, majd tejföllel és kenyérrel tálalom. A tányérra szedek a húsgombócokból, a szálas káposztából és a csülökből is.
3.2.2925
Exit mobile version