Az én kemencém

Zúzapörkölt tarhonyával

Zúzapörkölt tarhonyával - egy tartalmas szombati ebéd

Zúzapörkölt tarhonyával – egy tartalmas szombati ebéd

Az én viszonyom az állati belsőségek fogyasztásához bizonyos értelemben bensőségesnek mondható, főleg akkor, ha azok szárnyasokhoz kapcsolódnak. És itt nem feltétlenül csak a májra gondolok, amely messze a legnépszerűbb szárnyas belsőség, hanem a zúzára és a szívre is. Úgyhogy hosszas gondolkodás után úgy döntöttem, hogy most egyik kedvencem, a zúzapörkölt receptjét teszem közzé.

Azért a hosszas gondolkodás, mert az emberek állati belsőségek fogyasztásához való viszonya bizony sokféle lehet. Vannak olyanok, akik teljes mértékben elutasítják, míg mások csak bizonyos fajta belsőségektől ódzkodnak. Olyan is előfordulhat, hogy valaki jóízűen elfogyaszt egy hurkát és bele sem gondol abba, hogy bizony abban is van sertés máj és szív. A szárnyas májak pedig szinte már önálló életet élnek; népszerűség tekintetében utol sem érhetik a zúzát és a szívet, pedig származásuk megegyezik.

Valószínűleg a zúzapörkölthöz való viszonyomat nagyban meghatározzák a gyerekkori emlékek. Mi tartottunk csirkét, libát és pulykát is “fogyasztási “ céllal és bizony a “feldolgozásukban” én is tevékenyen kivettem a részemet. Így viszonylag már elég korán beható ismereteket szereztem arról, hogy honnan származik a máj, a szív és a zúza és, hogy azokat hogyan kell megtisztítani és előkészíteni. A húslevesbe anyukám mindig belefőzte a zúzát és a szívet is. Ezek kiváltságos falatok voltak. A bátyámmal úgy osztottuk el, hogy az övé volt a szív én pedig vihettem a zúzát.

Nem elijesztésképpen, de azért idekívánkozik a zúza pontos defíniciója a Wikipédiából: “A zúzógyomor (vagy köznapi nevén zúza) a madarak gyomrának jellegzetes része. Izomzata vastag, erős, belsejét kemény szaruszerű réteg fedi. A táplálékot mechanikailag feldarabolja. Különösen a magevő madarakban fejlett.” Tehát a zúzát szárnyas pacalnak is nevezhetjük.

A zúzapörkölt egy tartalmas szombati ebédnek számított nálunk. Ilyenkor általában nem volt leves, hanem a pörkölt után valamilyen kalács félét ettünk. A zúzapörköltet legtöbbbször tarhonyával és savanyúsággal fogyasztottuk.

Zúzapörkölt tarhonyával – a tarhonyát kacsazsírban pirítottam

Én annyit változtattam az eredeti recepten, hogy a pörkölt alaphoz a hagymát nem zsíron, hanem olívaolajon pirítottam meg. (Ez már szinte bevált gyakorlat nálunk, minden pörköltet így készítek, az olívaolaj könnyebbé teszi az ételt.) Kacsazsírt a tarhonya pirításához használtam. A pörköltbe a pirospaprikán, a paradicsomon és a paprikán kívül még raktam a házi készítésű paprikakrémemből is, így további sózásra már nem volt szükség. Az egészet kacsazúzából, öntöttvas edényben főztem meg bő két óra alatt, folyamatosan figyelve az elforrt víz utánpótlására és arra, hogy a pörkölt ne kapjon oda.

Zúzapörkölt tarhonyával – egy kis csalamádéval tálaltam

Zúzapörkölt tarhonyával
Author: azenkemencem.com
Prep time:
Cook time:
Total time:
4 fő részére
Ingredients
  • Zúzapörkölt
  • 1 kg kacsazúza
  • 1 nagy fej vöröshagyma
  • 3 evőkanál olívaolaj
  • 1 csapott evőkanál pirospaprika
  • 1 db paradicsom
  • 1 db paprika
  • 3 teáskanál házi készítésű paprikakrém
  • Tarhonya
  • 1 csésze (2,5 dl) tarhonya
  • 2 csésze víz
  • 1 evőkanál kacsazsír
  • Ízlés szerint só
Instructions
Zúzapörkölt
  1. A zúzát alaposan megtisztítom és félbevágom.
  2. A megtisztított és apró kockákra vágott hagymát az olívaolajon üvegesre pirítom.
  3. Miután kicsit kihűlt, összekeverem a pirospaprikával.
  4. Beleteszem a zúzát, a megtisztított és negyedekre vágott paradicsomot, a megtisztított és szélesebb csíkokra vágott paprikát és a paprikakrémet, és felöntöm annyi vízzel, amennyi éppen ellepi.
  5. Miután fellfort, takarékra állítom a lángot és fedő alatt puhára főzöm (kb. 2 óra). Főzés során gyakran rázogatom az edényt, hogy a pörkölt ne égjen oda, valamint az elforrt víz mennyiségét folyamatosan pótolom.
Tarhonya
  1. A kacsazsírt egy lábosban felolvasztom és folytonos kevergetés mellett megpirítom rajta a tarhonyát. Addig pirítom, amíg a szemek barnulni nem kezdenek.
  2. Felöntöm a kétszeres mennyiségű vízzel. Miután felforrt, takarékra állítom a lángot és fedő alatt addig főzöm, míg az edényben a víz mennyisége kb. a felére nem csökken. Ekkor leveszem a tűzről és fedő alatt hagyom, hogy a maradék vizet a tarhonya szemek felvegyék.
  3. Miután elkészült egy villával átkeverem, hogy pergősebb legyen.
3.5.3208

 

Exit mobile version