Az én kemencém

Citromlekvár

Citromlekvár - a citrom marmeládé

Citromlekvár – a citrom marmeládé

Idén beszereztem egy nagyobb mennyiséget kezeletlen héjú citromból. A vásárlás időpontjáig azt gondoltam, hogy a citrom felhasználási módjai korlátozottabbak a narancshoz képest. Pedig dehogy! Sokféle lehetőség közül választhatunk. Tény az, hogy ezek kevésbé vannak jelen a magyar konyhában és a mindennapjainkban, de ha nyitottak vagyunk, akkor új ízeket fedezhetünk fel és újfajta kulináris élményekhez juthatunk. Az elkövetkező pár hétben ezeket a kalandozásaimat szeretném megosztani a blogomon. Lássuk először a citromlekvárt!

Citromlekvár vagyis citrom marmeládé

A narancslekvár készítése során már megtanultam, hogy marmeládé csak a citrusfélékből készített gyümölcskészítmény (lekvár, dzsem, zselé) lehet, legyen az akár narancs, vagy citrom. Bár amikor én azt hallom, hogy marmeládé, akkor nekem egyértelműen a narancslekvár ugrik be. Ennek az oka egyrészt az, hogy nálunk a marmeládék kevésbé vannak benne a köztudatban, másrészt pedig természetesen Paddington 🙂

A citromlekvár és a narancslekvár között körülbelül annyi a különbség, mint a citrom és a narancs között. A narancs édes, a citrom pedig savanyú/savanykás és ez visszatükröződik a belőlük készült lekvárokban is. A narancslekvár alapvetően édes és van benne egy kis fanyar íz a belefőzött héj miatt. A citromlekvár esetében azonban a savanykás-kesernyés ízpáros dominál.

Citromlekvár készítése

A citromlekvárt a narancslekvárhoz hasonlóan készítettem el. A beszerzési forrás ezúttal is a Buono! Olívaolaj és tésztaszaküzlet volt. A legegyszerűbb recepttel dolgoztam, csak citromhús, citromhéj és cukor került bele. Zselésítésre almapektint használtam. A citromlekvárt a Weninger cég befőző- és lekvárkészítő gépében főztem. Emlékeztetőül, ez úgy működik, hogy a befőző gépbe beleteszek megfelelő menyiségű vizet és erre rakom rá a lekvárfőző edényt, amelybe belekerül a felszeletelt gyümölcs. Beállítom a hőfokot és az időt (kilónként kb.1-1,5 óra) és onnantól kezdve csak annyi a dolgom, hogy a megfelelő időben beletegyem a cukrot, a zselésítőt (ha szükséges) és esetleg turmixoljam vagy összenyomkodjam a gyümölcshúst. Az elkészült és üvegekbe rakott citromlekvárt pedig ugyanebben a befőző gépben kidunsztoltam.

Citromlekvár – kezeletlen héjú citromból

A citromlekvár készítésével kapcsolatosan sokféle receptet lehet olvasni. Ezek általában két tényező tekintetében különböznek: az egyik a szükséges cukor mennyisége a másik pedig az, hogy mennyi héj és fehér rész kerüljön a lekvárba. A cukor a lekvár savanykásságát/édességét szabályozza, míg a héj és a fehér rész a kesernyés ízét adja. A végső receptem kialakításában a narancslekváromnál alkalmazott arányokat vettem viszonyítási alapul. Mivel nem akartam túl édesre készíteni, így a bruttó súly 75%-ában adtam hozzá cukrot. Ami a kesernyésséget illeti, két citrom héját tettem bele vékony csíkokra vágva, a citromokat pedig teljesen megtisztítottam a fehér bundájuktól.
A citromgerezdeket a narancshoz képest vastagabb hártya borítja (legalábbis az én megfigyelésem szerint). Én ezektől nem tisztítottam meg a gyümölcshúst, belekerültek a lekvárba. Így a kész lekvár is darabosabb lett, de ez számomra egyáltalán nem zavaró.
A fentieket azért tartottam fontosnak leírni, mert aki esetleg más ízkombinációt kedvel, az ennek alapján tudja változtatni az arányokat.
Az enyém végeredményben egy alapvetően savanykás, nem homogén állagú citromlekvár lett. És így már nem is lekvár, hanem dzsem, de ebbe most ne menjünk bele:) Ha a narancslekvárt lekvárnak hívtam, akkor a citromolekvárt is annak fogom.

Citromlekvár – gyümölcshús darabokkal és citromhéjjal

Citromlekvár felhasználása

Nem is gondolnánk, hogy az egyértelműen először eszünkbe jutó vajas, citromlekváros pirítóson kívül mennyi mindenre használhatjuk:

Érdemes próbálkozni új ízekkel! A következő hetekben egy limoncello és egy citromkrém receptet osztok majd meg.

Citromlekvár – reggelihez és előételhez is jó

Citromlekvár
Author: azenkemencem.com
Prep time:
Cook time:
Total time:
Adag: kb. 7 db 2,5 dl-es befőttes üveghez | Az elkészítési idő nem tartalmazza a dunsztolást.
Ingredients
  • 10 db citrom tisztítva (ez kb. 1,7 kg héjastúl és kb. 75 dkg héj nélkül)
  • 2 citrom héja vékonyra szeletelve
  • 1,2 kg cukor (bruttó súly 75%-a)
  • 3 g almapektin
  • 5 dl víz
Instructions
  1. Kettő citromot megmosok és a héjukat krumplihámozóval lehámozom, majd vékony csíkokra felvágom.
  2. A maradék citromokat megtisztítom: levágom róluk a héjat a fehér bundával együtt.
  3. A citromokat gerezdekre szedem, majd a gerezdeket felkockázom.
  4. A felszeletelt citromot és a citromhéj darabokat beleteszem a lekvárfőző edénybe és felöntöm kb. 5 dl vízzel (addig, amíg a víz a citromokat éppen ellepi).
  5. Beállítom a hőfokot és az időt a levárfőző edényen (100 °C, 40 perc).
  6. Fél óra elteltével, mikor a citrom kellően megpuhult, krumplinyomóval kicsit összenyomkodom.
  7. Hozzáadom a cukrot és az abban elkevert almapektint és összekeverem a gyümölcshússal.
  8. A főzési idő vége felé ellenőrzöm a lekvár állagát. Egy teáskanállal kiveszek a lekvárból, félreteszem és ha egy kis idő múlva “bekocsonyásodik”, akkor jó a lekvár.
  9. A kész lekvárokat befőttes üvegekbe teszem, majd a befőzőautomatában kidunsztolom.
3.5.3208

 

Exit mobile version