
Focaccia szőlőmag örleménnyel – a liszt 4%-a lett kiváltva szőlőmag őrleménnyel
Augusztus végén pár napot Villányban töltöttünk. Finom ételeket ettünk és jó borokat kóstoltunk. Ellátogattunk a Vylyan Pincészethez Kisharsányba a Fekete-hegyre, ahol kellemesen elüldögéltünk a szőlőtőkékre néző nagy teraszon és borokat kóstoltunk.
Egy másik napon a Gere Pincészet pincelátogatására mentünk el. Pohárral a kezünkben végigjártuk a pincészetet és közben borokat kóstoltunk szakavatott idegenvezetéssel együtt.
Szőlőmag őrlemény
Náluk vásároltam kékszőlőmag őrleményt. A Pincészet 2010 óta foglalkozik a szőlőmag- és a héj feldolgozásával. Ma már teljes egészében saját üzemben végzik ezt, a saját, bio művelésű szőlőterületeik alapanyagából.
A szőlőmagból szőlőmag olajat és szőlőmag őrleményt készítenek. Az összegyűjtött magból először kipréselik az olajat, majd ezután megőrlik. Az őrlésre azért van szükség, mert a szőlőmag egészben vagy csak szimplán szétrágva nem tudja kifejteni jótékony hatását, amelyből pedig van benne bőven. Már Dr. Szentgyörygi Albert is leírta 1936-ban, hogy valószínűleg a szőlőmag tartalmazza a legtöbb természetes antioxidánst. Csökkentheti a szívinfarktus és a szélütést veszélyét, erősíti a hajszálereket, fokozza a véráramlást, enyhítheti a cukorbetegség szövődményeként kialakult idegkárosodás tüneteit és több tanulmány szerint a szőlőmag-kivonatnak rákellenes hatása is van.
Napi 3-5 g-t érdemes fogyasztani belőle. Ez egy púpozott kávéskanálnyi mennyiség, amelyet érdemes valamiben elkeverve, pl. joghurtban, fogyasztani. De csinálhatjuk azt is, hogy szőlőmag őrleményes kenyeret sütünk úgy, hogy a liszt egy részét őrleménnyel helyettesítjük. Általában a teljes liszt mennyiség 3-5 %-a helyett ajánlott szőlőmag őrleményt használni.
Focaccia szőlőmag őrleménnyel
Én kékszőlőmag őrleményes focaccia-t sütöttem. A focaccia egy olasz lepényféleség, amelyet eredetileg tésztamaradékokból, nagyon magas hőfokon sütöttek meg a kemencében, mielőtt az lehűlve alkalmassá vált a családi kenyér megsütésére. A focaccia nagy és lapos, frissen kissé puffadt és a felületén kisebb bemélyedések vannak. Sokféleképpen készítik, a klasszikus változat szerint sütés előtt a tetejét durva szemcséjű sót és rozmaringot szórnak és meglocsolják olívaolajjal.
Az én változatomban a liszt egy részét (esetemben 4%-át) kékszőlőmag őrleménnyel helyettesítettem. A focaccia receptet a The fundamental techniques of classic bread baking című könyvből vettem. A kékszőlőmag őrleménytől természetesen megváltozott a focaccia színe, kicsit lilás lett, de ettől nem kell megijedni, mert nagyon finom lett és az őrlemény íze abszolút nem dominált benne, éppen csak a háttérben adott neki egy kis plusz zamatot. Szőlőmag olajba mártogatva isteni volt!
Focaccia szőlőmag örleménnyel – egy olasz kenyér fajta és a magyar szőlőmag találkozója
- 636 g kenyér liszt
- 27 g kékszőlőmag őrlemény
- 431 g víz
- 13 g só
- 6,5 g friss élesztő
- 86 g olívaolaj
- A fele vízmennyiséget meglangyosítom, kicsit megcukrozom és felfuttatom benne az élesztőt.
- Hozzáadom a lisztet, a szőlőmag őrleményt, a sót és a maradék vizet, majd kézzel vagy géppel addig dagasztom, amíg a tészta sima és fényes nem lesz. (Géppel kb. 5-10 perc.)
- Hozzáadom az olívaolajat is és tovább dagasztom addig, amíg az olívaolaj teljesen el nem keveredik a tésztában. (Géppel kb. 5 perc.)
- Sütőpapírral kibélelek egy tepsit, a sütőpapír mindkét oldalát vékonyan bekenem olívaolajjal és ráhelyezem a tésztát. Lefedem frissentartó fóliával és hagyom kelni kb. 3 óra hosszat.
- Miután a tészta megkelt, leveszem róla a fóliát és óvatosan húzva és tenyérrel nyomkodva tepsi méretűre kilapítom (kb.35x27cm).
- Ezután az ujjaimmal kis gödröcskéket nyomok a tészta felületére.
- A tetejét megszórom tengeri sóval, olívaolajat csepegtetek rá és lefedve további fél órát pihentetem.
- A 235 fokra előmelegített sütőben kb. 25-30 perc alatt készre sütöm. Akkor jó, ha a kérge aranybarna.
- A nagy darabból kis falatokat törve fogyasztom, olívaolajba vagy szőlőmagolajba mártogatva.