Az én kemencém

Limoncello

Limoncello - az intenzív ízű citromlikőr

Limoncello – az intenzív ízű citromlikőr

A citromlekváros bejegyzésemben megígértem, hogy a közeljövőben jelentkezem még más egyéb citromos receptekkel is. Az ígéret szép szó, úgyhogy következzék most a limoncello, vagyis a citromlikőr receptje.

Amikor beszereztem a kezeletlen héjú citromot, rögtön eldöntöttem, hogy az egészet fel szeretném használni szőröstül-bőröstül, mert olyan szép látványt nyújtottak a ládában és olyan intenzív illatuk volt, hogy úgy éreztem, vétek lenne, ha ebből egy kis darabka is kárba veszne. Mivel a citromlekvárba végül csak két citromnak a héja került, így a maradék citromhéjból limoncello-t készítettem.

A limoncello egy intenzív izű citromlikőr, amelyet jégbe hűtve fogyasztanak leginkább az étkezések után.

Egy kis limoncello történelem

Először azt gondoltam, hogy ezt a fejezetet is úgy kezdem el írni, mint annyi más bejegyzésemet, hogy “már a rómaiak is…”, de nem! Bár létezik néhány teória a limoncello megjelenésével kapcsolatosan, de egészen a huszadik század elejéig semmiféle történelmi dokumentációt nem lehet találni erről. Sőt egészen 1988-ig a limoncello-t csak kisebb helyi közösségek és családok fogyasztották, főleg Olaszország Amalfi-parti részén. 1988-ban azonban, egy Massimo Canale nevű vállalkozó kezdeményezte a “Limoncello di Capri” márkanév bejegyzését és elkezdte gyártani likőrjét először csak a környékbeli bárok, éttermek és üzletek számára majd később a növekvő népszerűségét követően Európa és az egész világ számára. Szóval maga a limoncello egy, az internettel egyidős kereskedelmi vívmány. Viszont az, hogy nem rendelkezik hosszú és érdekes történelemmel, semmit nem von le az értékéből.

Limoncello hozzávalói

Limoncello-t készíteni nagyon egyszerű dolog. Citromhéj, alkohol, cukor és víz kell hozzá.

Citromhéj

Mivel a citromhéjat több hétig alkoholban áztatjuk, nagyon fontos, hogy lehetőség szerint kezeletlen héjú citrommal dolgozzunk. Az eredeti limoncello-k egyedi íze az Olaszország déli részén, elsősorban Sorrentóban, az Amalfi-parton és Capri szigetén termeszett citromnak köszönhető. Az én kezeletlen héjú citromom is délről, Puglia tartományból érkezett. Fontos, hogy a héjjal együtt fehér rész ne kerüljön az alkoholba, mert attól keserű íze lesz.

Limoncello – a citromhéjakat két hétig alkoholban áztatjuk

Alkohol

Az eredeti receptek szerint a limoncello minimum 70%-os gabonaszeszből készül. Alternatívaként használhatunk vodkát is. Mivel a 7 dl 70%-os alkohol beszerzése nálunk nem igazán könnyű, én is Vodkát használtam (Absolute). Ezzel is nagyon finom lesz, viszont két dolgot figyelembe kell vennünk. Az egyik az, hogy a vodkának kisebb az alkohol tartalma (40%), így a cukorsziruppal való felöntés után elkészült limoncello is kisebb alkohol tartalommal bír majd, mint az egyébként a limoncello-ra jellemző 38-42%. A másik dolog az az, hogy mivel nem tiszta alkohollal dolgozunk, a vodka íze halványan, de azért visszaköszön a limoncellónkban.

Cukor,víz

Miután a citromhéj a kellő időt eltöltötte az alkoholban, felöntjük a cukorból és vízból főzött és kihűlt sziruppal. A cukor és a víz arányával szabályozni tudjuk saját ízlésünknek megfelelően a limoncello édességét.

Hűtőben viszonylag sokáig eláll, és ajándéknak is kiváló. Viszont figyeljünk rá, mert becsapós ital! Az édes, citromos íze miatt itatja magát és az alkoholtartalmát sem nagyon érezzük rögtön, viszont ne csodálkozzunk azon, ha később a kelleténél kicsit jobb kedvünk lesz:)

Limoncello – jégbe hűtve az igazi!

Limoncello, vagyis citromlikőr
Author: azenkemencem.com
Prep time:
Cook time:
Total time:
Adag: 3 db 7,5 dl-es üveg | Az elkészítési időben nincs benne egy éjszakányi pihentetés
Ingredients
  • 10 db kezeletlen citrom héja
  • 7 dl Vodka (40%-os)
  • 8 dl víz
  • 50 dkg cukor
Instructions
  1. A citromokat megmosom, szárazra törlöm és a héjukat zöldséghámozóval levágom. Nagyon figyelek arra, hogy fehér rész ne maradjon a héjon.
  2. Egy légmentesen záródó üvegbe teszem a levágott héjakat és felöntöm a vodkával.
  3. Az üveget lezárom és sötét helyen kb. 2 hétig pihentetem. Időnként kicsit megrázogatom.
  4. A két hét elteltével a vízből és a cukorból szírupot főzök, majd miután kihűlt ráöntöm a vodkás, citromos elegyre.
  5. Összekeverem és lefedve egy éjszakára a hűtőszekrénybe teszem.
  6. Másnap leszűröm és üvegekbe töltöm. Jégbe hűtve fogyasztva az igazi!
3.5.3208

 

Exit mobile version