Az én kemencém

Ludaskása

Ludaskása - rizs helyett bulgurral

Ludaskása – rizs helyett bulgurral

Egy éve, Márton napjához közeledve, egész libát sütöttem kemencében és ennek a receptjét tettem fel a blogra. Most, bizonyos értelemben, a másik végéről közelítettem a témát és a libaaprólékból, no meg egy termetes combból készítettem ludaskását.

Egy jó ludaskásához két dolog szükséges: lúd és kása:) Mivel a ludaskása eredetére, a magyar gasztronómiában való megjelenésére vonatkozólag nem találtam részletesebb leírásokat, így két oldalról próbálom kicsit körbejárni az ételt, és írni egyrészt a ludaskása állati (liba), másrészt pedig a gabonás (kása) vonatkozásairól.

Lúd, vagyis liba

Libát nagy valószínűséggel már 2000 évvel ezelőtt is fogyasztottak őseink, hiszen a lúdtartás annyira általános volt a Kárpát medencében, hogy a 11. és a 12. században a libák után egyházi tizedet is kellett fizetni. A parlagi állományokból alakult ki az idők során, a több színváltozattal is rendelkező magyar parlagi lúd.
A ludaskása az az étel, amelynek készítésekor a libaaprólékot hasznosítani tudták. A liba főbb részei, a comb, mellehúsa, a máj, önálló fogásként is megállják a helyüket, és miután az aprólékból elkészül a húsleves, a főtt leveshús szolgál alapanyagként a ludaskásához.

[su_spoiler title=”Tudásmorzsa:Kis lúdtörténet” open=”yes” style=”fancy” icon=”plus-circle” anchor=”Kis lúdtörténet”]Az ókori egyiptomiak i. e. 2800 évvel ezelőtt már foglalkoztak lúdtenyésztéssel és hizlalással is. A libákat Isis istennőnek szentelték, a libatojás pedig számukra az élet jelképe volt. A ludat az ókori görögök is tenyésztették és Perszephoné, a termékenység és termés istennőjénének, szent állataként tisztelték. A rómaiak is komolyan tisztelték ezt az állatfajt. A Capitoliumot ért gall támadás során, i.e. 390-ben, a Juno istennőnek (szülés, házasság istennője) szánt ludak gágogása figyelmeztette a római katonákat az ellenség közeledtére. A császárság idején már igen fejlett volt a libahizlalás, a hízott máj különleges csemegének számított. A ludakat a középkorban is megbecsülték, mert a kódexíráshoz szükséges írótollakat ez az állatfaj szolgáltatta. Kínában a ludakat a házastársi hűség jelképének tekintették. Valószínű, hogy Közép-Európában a házi lúd már az ókori görögöktől terjedt tovább, de az sem tartható kizártnak, hogy a könnyen szelídíthető vadludat Európa más részein is, a görögöktől függetlenül háziasították. Forrás: A magyar lúd tenyésztési programja[/su_spoiler]

Kása

Manapság, ha a ludaskására gondolunk, akkor egy rizottó szerű ételt látunk magunk előtt, amelynek egyik fő alkotórésze a húson kívül a rizs. Pedig nem volt ez mindig így. Simai Kristóf szakácskönyvében, amely 1795-ben jelent meg, a Ludas kása (ő még külön írta) kölessel készül.
A Simai-féle szakácskönyv megjelenése előtti időszakban a magyarországi rizstermesztés sokat fejlődött, amelynek II. József (1741-1790), a kalapos király, intézkedései voltak a főbb mozgatórugói. Olasz telepeseket hívott az országba, akiknek rizstermesztésre alkalmas területeket adományozott és különböző kedvezményekkel segítette a művelés terjedését (átmeneti adómentesség, a kincstári uradalmak fölös munkaerőinek átengedése, stb.). A királyi terv olyan jól bevált, hogy az 1791. évi összeírásokon már 2284 hold rizsföldről számolhattak be a Berzava folyó mentén.
II. József halálával azonban a risztermelőknek juttatott adományok és kiváltságok is a tollvonásának áldozatai lettek. Innentől kezdve a rizstermesztés különböző ütemekben folytatódott az országban. A vízgazdálkodási szakemberek segítségével kialakított termőterületek és a vetésforgó bevezetésének hatására a 19. század második fele szintén konjunktúra időszak volt a rizstermesztésben, amely azonban különböző okok miatt csak rövidéletű volt. De ez már majdnem egy másik bejegyzés témája lehetne…Bővebben itt lehet erről olvasni.

Mindenesetre az alapműnek tartott Zilahy-féle szakácskönyvben (1891) a Ludas-kása (ő kötőjellel írja), rizzsel készül. Érdekesség még, hogy a recept a töltött káposztához hasonlóan a főzelékek fejezetben szerepel.

[su_spoiler title=”Tudásmorzsa: Ludas-kása Zilahy Ágnes szakácskönyve alapján” open=”yes” style=”fancy” icon=”plus-circle” anchor=”Ludas-kása Zilahy Ágnes szakácskönyve alapján”]Egy liba aprólékját tegyük főni 2 liter vizben; sót, sárgarépát petrezselyem gyökeret, zellert, vereshagymát egy-egy darabot és néhány szem borsot is tegyünk az aprólékba együtt főni. Ha a hus puha lett, szürjük át szitán. Később a hust vegyük ki és tegyük meleg sós vizbe; a levében pedig főzzünk fél kiló megmosott rizskását csendes, egyenlő tüznél. Ha a husleves a rizsre kevés lenne, tehetünk bele annyi vizet, amennyitől a rizskása szépen kidagad. De vigyázni kell, nehogy péppé puhuljon. Mikor már majdnem készen van a rizs, tegyünk közé egy csepp sáfránt és egy kevés apróra vagdalt zöldpetrezselyem levelet. Akkor azután tegyük bele mindjárt a megfőtt lud aprólékát is. A főtt aprólékból tálaláskor e rizs tetején formáljunk koszorut, melynek éppen a közepére a szépen megsütött és fölvagdalt ludmájat helyezzük.[/su_spoiler]

Ludaskása – a bulgur és a húsok nincsenek összekeverve

Ínyesmester ludaskásája

Magyar Elek receptje is Zilahy Ágnes útmutatásait követi a következő kiegészítésekkel:

Ínyesmester megemlít egy másfajta elkészítési módot is, miszerint “…. nagy tiszteletben tartom azok szokását is, akik az aprólékot főzés helyett pörkölt módjára megpirítják, azután kevés csont- vagy húslével födő alatt párolják, s úgy párosítják később, annak idején, a rizzsel, amelyet viszont esetleg nem pirítottak és pároltak, hanem főztek.”

Ehhez hasonló módon készül a Rosenstein szakácskönyvben szereplő ludaskása is.

Az én ludaskásám

Az én ludaskása verzióm a következő módon alakult ki. A Rosenstein szakácskönyvben keresgélve nagyon megtetszett az a tálalási mód, hogy a rizs és a húsok nincsenek összekeverve (egyfajta Ínyesmester “B” verzió módra). Én a húslevesben megfőtt húsokat leszedtem a csontokról, falatokra “tépkedtem” és tálalás előtt egy kis libazsíron átpirítottam.
Figyelembe vettem a család, ezen belül is főleg a gyerekek preferenciáit is, és így született meg az az ötlet, hogy a rizst a nagy kedvenc bulgurral helyettesítsem.

Ludaskása – bulgur és libazsíron párolt zöldborsó

Mivel nálunk a gyerekek nagyon szeretik a rizi-bizit is, így megpróbáltam a borsót is belecsempészni a receptbe. Külön, egy kevés libazsíron megpároltam a zöldborsót és összekevertem a bulgurral. A húslevesben főtt zöldségek közül csak a sárgarépát használtam fel, amelyet vékony hasábokra vágtam és tálalás előtt a húsokhoz hasonlóan kicsit átpirítottam grillserpenyőben.
Aztán Ínyesmester javaslatát követve, az egészet megszórtam frissen kisütött libatepertővel.

Ludaskása – nyak, zuza és szív és libatepertő

Ludaskása – egy kis finom újborral csúszik a legjobban

Bár az én verzióm nem teljesen olyan, mint az Ínyesmester által javasolt alternatíva, azért remélem, hogy receptjének az utolsó sora az én verziómra is ráillik: “Bizonyos, hogy jó szakács így is kitünőt produkál.”

Ludaskása – egy kicsit másképp
Author: azenkemencem.com
Prep time:
Cook time:
Total time:
4 fő részére
Ingredients
  • Lúdhoz
  • Kb. 6 kg-os liba apróléka (szárny, láb, farhát, nyak, zuza, szív) + 1 db combja
  • 25 dkg sárgarépa
  • 10 dkg petrezselyem
  • 1 db zeller
  • Fél fej karalábé
  • 1 fej vöröshagyma
  • 5 gerezd fokhagyma
  • 5 szem feketebors
  • Ízlés szerint só
  • Kásához
  • 25 dkg bulgur (kb. 1 csésze)
  • 1 kis fej vöröshagyma
  • 2,5 dkg libazsír
  • 1 kávéskanál majoranna
  • Ízlés szerint só
  • 10 dkg zöldborsó
  • 2 dkg libazsír
Instructions
Lúd
  1. A húsokat előkészítem, a hájat és a felesleges zsíros részeket levágom és fedő alatt kisütöm.
  2. A húsokat egy nagy lábasban felteszem főzni annyi hideg vízzel, amennyi épp ellepi. Miután elkezd forrni, takarékra állítom a tüzet és gyönygyöző forrás mellett a keletkező habot folyamatosan eltávolítom a leves tetejéről.
  3. Miután a habzás abbamaradt, beleteszem a levesbe a megtisztított és nagyobb darabokra vágott zöldségeket. (A vöröshagymának csak a legkülső leveleit szedem le.) Belerakom a borsszemeket is és ízlés szerint megsózom.
  4. Gyöngyöző forrás mellett addig főzöm, amíg a hús szinte magától leomlik a csontról; kb. 2-3 óráig.
  5. A húsokat kiveszem a levesből, hűlni hagyom, majd a húsdarabokat leszedem a csontokról és kisebb falatokra “tépkedem”. A nyakat, zuzát és a szívet félreteszem.
  6. A levesből kiveszem a sárgarépát is és vékony hasábokra vágom.
Kása
  1. A bulgurhoz a libazsíron megdinsztelem az apró kockákra vágott vöröshagymát.
  2. Hozzáadom a megmosott bulgurt és rövid ideig, folyamatosan kevergetve együtt pirítom.
  3. Felöntöm kétszeres mennyiségű húslevessel (2 bögre), beleteszem a majorannát, ízlés szerint sózom, majd forrás után lassú tűzön hagyom, hogy a levét teljesen elforrja.
  4. Miután elkészült, fedő alatt kb. fél órát pihentetetem.
  5. A zöldborsót a libazsíron serpenyőben megpárolom.
  6. A bulgurt és a zöldborsót összekeverem.
Tálalás
  1. Tálalás előtt a húsdarabokat és a sárgarépa hasábokat kissé libazsíros grillserpenyőben átpirítom.
  2. A tányérra szedek a zöldborsós bulgurból, erre rakom a húsdarabokat és a sárgarépa hasábokat és ízlés szerint a nyakat, zuzát és szívet.
  3. Az egészet meghintem libatepertővel.
3.5.3208

 

 

Exit mobile version