Az én kemencém

Medvehagymás kijevi csirkemell

Medvehagymás kijevi csirkemell - egy klasszikus medvehagymásítva

Medvehagymás kijevi csirkemell – egy klasszikus medvehagymásítva

Őszintén szólva, nem gondoltam volna, hogy egyszer a kijevi csirkemellről fogok bejegyzést írni. Emlékeimben mindig egy zsírban kissé túlsütött rántott húsként jelent meg, amelynek a közepét ráadásul valamilyen túlfűszerezett vajjal töltötték meg. A medvehagymás vaj felhasználási lehetőségei után kutatva jöttem rá arra, hogy a kijevi csirkemell is lehet más, mint az emlékeim szerinti, különösen akkor, ha jó minőségű hozzávalókból, a részletekre is figyelve készítjük el. Amennyiben pedig egy kis csavart is viszünk az elkészítésébe azzal, hogy a klasszikus fokhagymás-petrezselymes fűszervaj helyett medvehagymás vajjal töltjük meg, akkor a kijevi csirkemell egy igazán “trendi” étellé is válhat. Akkor most jöjjön medvehagymás sorozatom második részeként, a medvehagymás kijevi csirkemell receptje!

Medvehagymás kijevi csirkemell – medvehagymás vaj a szokásos fűszervaj helyett

Miért kijevi?

A kijevi módra azt jelenti, hogy a húst fűszervajjal megtöltjük, bepanírozzuk és kirántjuk. De valóban kijevi eredetű a kijevi csirke? A helyes válasz a nem. Szerintem nem fogok nagy meglepetést okozni azzal, ha elárulom azt is, hogy a kijevi csirke francia eredetű. Na de akkor meg miért kijevi?

I. Erzsébet cárnő (1741-1762), I. Nagy Péter és I. Katalin cárnő gyermeke, nagy rajongója volt a francia konyhának és a divatnak. A 18. században elterjedt volt, hogy a jómódú orosz családok francia séfeket alkalmaztak konyhájukon vagy a saját szakácsaikat elküldték Párizsba tanulni. Valószínűleg a szakácsok onnan hozták magukkal a Cotelettes de Volaille (baromfi szelet) receptjét, amely gyakorlatilag fűszervajjal töltött rántott csirke volt, vagyis a mai kijevi csirke elődje. Hogy aztán hogyan és miért kapta meg a kijevi jelzőt, arról megoszlanak a vélemények. Egyesek szerint a II. világháború lezárása után ezzel az étellel várták Kijevben a Berlinből visszatérő ukrán delegációt 1947-ben. Mások úgy vélik, hogy a new yorki éttermekben úgy akartak az orosz menekültek kedvében járni az 1900-as évek elején, hogy ezt a fajta csirkés ételt kijevire keresztelték. Ez az elnevezés később elterjedt Európa szerte és a II. világháború után egyre népszerűbbé vált Oroszországban is.

Medvehagymás kijevi csirkemell – kivül ropogós, belül szaftos

A tökéletes kijevi csirkemell hozzávalói

A kijevi csirkemell inkább elkészítési módjában, mintsem az alapanyagok beszerzésében jelent nagyobb kihívást. A hozzávalók közül három dolgot emelnék ki: a csirkemellet, a fűszervajat és a panírmorzsát.

A csirkemell legyen jó minőségű. Egy adaghoz egy fél filézett csirkemellel érdemes számolni.
A klasszikus fűszervaj töltelék általában fokhagymás-petrezselymes. Az én változatomban ezt medvehagymás vajjal helyettesítettem. A medvehagyma önmagában biztosítja mind a fokhagymás ízt, mind pedig a zöld színt is.
A panírmorzsák közül én a pankó morzsát választottam a ropogóssága miatt. A panírnak nagy jelentősége van a kijevi csirke esetében, mert a panír, a módszer, ahogy a csirkemellet megtöltjük a fűszervajjal és a sütési mód együttesen biztosítja, hogy sütés közben a fűszervaj a hússzelet belsejében maradjon. És ezzel már át is tértünk a kijevi csirke elkészítési módjára. Erre vonatkozóan többféle változat létezik. Nagyon fontos, hogy a fűszervaj kellőképpen átjárja sütés közben a csirkemell belsejét, de ugyanakkor ne folyjon ki belőle. Sokáig keresgéltem az interneten, mígnem rátaláltam a számomra legszimpatikusabb változatra.

A módszer szerint a csirkemellet a fűszervajjal töltés előtt kiklopfoljuk, sózzuk, borsozzuk és a közepébe helyezett fűszervajat batyuszerűen becsomagoljuk. A batyut frissentartó fóliával szorosan becsomagoljuk és egy kis időre a mélyhűtőbe tesszük, hogy könnyebben tudjunk dolgozni vele. A panírozás után a hússzeleteket újból visszarakjuk a mélyhűtőbe, hogy a fűszervaj kissé megdermedjen. Mivel a húsnak hosszabb idő kell az elkészüléshez, így próbáljuk biztosítani azt, hogy mire a hús megsül, a fűszervaj is kellőképpen megolvadjon, de ne folyjon ki. A panírozott hússzeleteket először forró olajba tesszük rövid ideig, majd a sütést a sütőben fejezzük be. Kicsit munkásnak tűnhet, viszont ha igazán jó kijevi csirkét szeretnénk, akkor oda kell figyelnünk az elkészítésére. Így lesz az eredmény egy kivül ropogós, belül puha és szaftos hússzelet, amelyet élvezettel mártogathatunk az olvadt fűszervajba. És már el is lehet felejteni a korábbi emlékeket…

Köretként dinsztelt krumplit és salátát szervíroztam hozzá.

Medvehagymás kijevi csirkemell – az olvadt fűszervaj a hússzelet belsejében maradt

Medvehagymás kijevi csirkemell
Author: azenkemencem.com
Prep time:
Cook time:
Total time:
Adag: 4 fő
Ingredients
  • 2 egész csirkemell filé
  • 100 g medvehagymás vaj
  • Liszt
  • Tojás
  • Pankómorzsa
  • Izlés szerint só, frissen őrölt bors
Instructions
  1. A fél csirkemell filéket frissentartó fólia között kb. fél cm vastagra klopfolom.
  2. A hússzeleteket sózom, borsozom.
  3. Minden egyes hússzelet közepébe egy kb. 25 g-os medvahagymás vajkarikát helyezek és batyuszerűen összecsomagolom.
  4. A csomagokat frissentartó fóliába tekerem és 30 percre a mélyhűtőbe helyezem.
  5. A hússzeleteket lisztbe, felvert tojásba és pankómorzsába mártva bepanírozom és 15 percre visszateszem a mélyhűtőbe.
  6. Forró olajban (180 °C) a hússzeletek mindkét oldalát kb. 1 percig sütöm, míg aranybarna színük nem lesz.
  7. A csirkemelleket rácsra helyezem és 200 °C-os sütőben 15 perc alatt készre sütöm.
  8. Öt perc pihentetés után tálalom.
3.5.3208

 

Exit mobile version