
Medvehagymás vaj – Kenyérre kenve és ízesítőként is kiváló
Be kell vallanom, hogy szeretem a színvonalas filmsorozatokat. Van néhány kedvencem, amelyeket évadról-évadra követek. Talán ez is közrejátszhatott abban, hogy a blogon én is elindítottam pár sorozatot, mint például legutóbb a citromosat. Mivel ennek az első évada három recept után befejeződött, a másodikra pedig, terveim szerint, decemberig várni kell, ezért belevágtam egy újabbba, amelyben a sárga szín helyett ezúttal a tavaszhoz jobban illő zöld dominál. De most már nem titokzatoskodom tovább: az új sorozatom fő témája a medvehagyma lesz!
Medvehagyma tudnivalók
A medvehagymának azért ez a neve, mert a barna medvék, a téli álomból felkelvén, szívesen fogyasztják a terméseit. Az erdőkben márciusban jelennek meg lándzsa alakú zöld levelei, majd pedig áprilisban és májusban a fehér virágai. Vigyázzunk, mert könnyen összetéveszthető az emberi fogyasztásra nem alkalmas gyönygvirággal. Amennyiben bizonytalanok lennénk, akkor dörzsöljük meg a medvehagyma leveleit és ha a kezünk enyhén fokhagyma illatú marad, akkor leszedhetjük. De ilyenkor tavasszal a piacon és a legtöbb zöldségesnél is beszerezhető.
Illata és íze a fokhagymához hasonló, de hatása annál lényegesen erősebb. Angol neve, wild garlic (vad fokhagyma), is a erre a hasonlóságra utal. Nagyon jó vírus- és baktériumölő. Köhögésre, gyomorproblémákra gyakran ajánlják, de bélférgesség esetén is hatásos.
A medvehagyma valódi egészségbomba. Tavaszi méregtelenítéshez ideális, mert tisztítja a gyomrot, a veséket és a vért. Kedvezően hat a vérnyomásra és a koleszterinszintre is.
Medvehagymás vaj – Egy egyszerű és gyorsan elkészíthető szendvicskrém
Medvehagyma felhasználása
A medvehagymából sokféle dolog készíthető pl. krémleves vagy főzelék illetve sokféle dolog készítéséhez lehet felhasználni. Én ebben az utóbbi kategóriában szeretnék bemutatni néhány ételt az elkövetkező hetekben. Elsőként a világ legegyszerűbb szendvicskrémét, a medvehagymás vajat.
Medvehagymás vaj
A medvehagymás vaj elkészítéséhez nincs is másra szükségünk, mint egy kis csokor friss medvehagymára, egy kocka vajra és egy kis sóra. Az apró darabokra vágott medvehagymát jól összekeverjük a szobahőmérsékleten megpuhult vajjal, sózzuk, majd kis hurkát formázunk belőle frissentartó fólia segítségével és a hűtőszekrénybe tesszük. Friss ropogós kenyérre kenve mennyei, de ízesítésre is felhasználhatjuk, mint ahogy én is tettem a kijevi csirkemellem esetében. De ez már egy következő bejegyzés témája lesz!
Medvehagymás vaj – A vaj és az apróra vágott medvehagyma tökéletes párosa
- 25 dkg natúr vaj
- 1 kávéskanál só
- 50 g medvehagyma levél
- A vajat hagyom szobahőmérsékleten megpuhulni.
- Hozzáadom a sót és jól elkeverem.
- A medvehagyma szárait levágom és apró darabokra felaprítom.
- A medvehagymát hozzákeverem a vajhoz és jól összedolgozom.
- Frissentartó fólia segítségével egy kb. 4-5 cm átmérőjű hurkát formázok az ízesített vajból és a hűtőszekrénybe téve tárolom.